Nárok na rodinné prídavky v UK pre slovenských rodičov

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
rasto26
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 2
RegistrovanýCOLON Pia Nov 19, 2004 11:14 am

Nárok na rodinné prídavky v UK pre slovenských rodičov

Poslať od rasto26 » Pon Nov 22, 2004 11:43 am

Vie mi niekto poradit ci maju narok slovensky rodicia na rodinne pridavky v UK dieta chodi do skoly a rodicia su zamestnany.Kde by som to mohol zistit?

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Pon Nov 22, 2004 12:25 pm

Pokial viem, tak ak sa na teba vztahuje WRS, nemas narok na ziadne bonefits. Po odpracovani 1 roka uz ano. Informacie dostanes aj v kazdej pobocke Job Centre, maju tam informacne letaky.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Pon Nov 22, 2004 2:26 pm

Vie mi niekto poradit ci maju narok slovensky rodicia na rodinne pridavky v UK dieta chodi do skoly a rodicia su zamestnany.Kde by som to mohol zistit?
Verim tomu ze narok na rodinne pridavky ako pracujuci rodicia mate. Mam pocit ze toto je jeden z mala benefitov na ktory maju clenovia novych clenskych EU krajin v UK narok. V Uk sa tieto pridavky volaju Child Tax Credit a Working Families Tax Credit.
Nemyslim ze niekto z toho fora ma skusenosti, ale odporucam nastudovat:
http://www.inlandrevenue.gov.uk/individ ... dits.shtml
- resp. obovolat Inland Revenue help liky. Urcite zistis ci narok skutocne mas alebo nie. Daj nam potom vediet.

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
RegistrovanýCOLON Ned Jún 20, 2004 2:09 pm
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Pon Nov 22, 2004 10:19 pm

Uz tu niekto predtym spominal, ze narok na pridavky mate z tej krajiny kde ste si platili poistne. A kedze ste predtym (aspon dufam), pracovali na Slovensku, tak odtial by ste mali mat pridavky. Kedze teraz pracujete v UK (odvadzate poistne), tak by malo postupne vyplacanie prechadzat na UK. (ale ako je vyzsie spomenute, tak chcu aby ste mali odpracovany 1rok :( ). No urcite budete mat narok aspon na ulavu na dani, ak uz Vam tie pridavky v UK neschvalia.

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
RegistrovanýCOLON Pon Mar 28, 2005 4:34 pm
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Pon Nov 14, 2005 12:35 pm

Pisem z vlastnej skusenosti:

od jula tohto roku sme tu obaja s manzelom zamestnani a byvame tu. Nas syn ma 16 a chodi na high school. O rodinne pridavky som poziadala, ked sme sem prisli. Zajdi na web. stranku www.inlandrevenue.gov.uk a tam si najdes aj priamo dotaznik, ktory vyplnis. Ak by si si chcel este pre istotu overit, ci vsetko, co vyplnas, je OK, pripadne mas nejake dalsie otazky, zavolaj priamo na Child Benefit Office(je to v Newcastle pre celu UK), tel.c:0845 302 1444, maju uradne hodiny 7 dni v tyzdni od 8 am do 8pm. Panie su velmi ochotnme poradit. Narok na detske pridavky samozrejme mas.
Ak by si sa chcel este cokolvek opytat, hod dotaz sem do fora. Budem rada, ak ti budem vediet pomoct, pretoze ja som sa cez to prekusavala metodou pokus-omyl a vobec to nebolo take "bolestive". Pridavky som dostala vyplatene aj spatne - ale tu daj pozor, vyplatia ti spatne max. 3 mesiace. Takze cim skor treba poziadat o pridavky (neviem, ako dlho tu uz ste). Ja som ich uz aj dostala na ucet - no problem.

palo20
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13
RegistrovanýCOLON Pon Aug 15, 2005 7:20 pm
BydliskoCOLON London

Ulavy

Poslať od palo20 » Uto Nov 15, 2005 5:47 pm

Ahoj Sandie
Pracujem v UK-Slugh od 1.11. zatial som tu sam. Rodinu /mam2deti/ mam na Slovensku, ma narok na nejake danove ulavy? Na rodinne pridavky asi nie. Dakujem za kazdu radu.

Stando
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 17
RegistrovanýCOLON Štv Máj 26, 2005 7:44 pm

Ulavy

Poslať od Stando » Uto Nov 15, 2005 9:21 pm

Od momentu ked si zacal pracovat v UK mas narok na rodinne pridavky aj ked Tvoja zena a deti su este na Slovensku. Moja zena a deti prisli za mnou az po styroch mesiacoch a o pridavky som poziadal az potom. Tiez som si myslel, ze pokial tu nie su, nemaju na nic narok. V odpovedi som dostal, ze mi pridavky priznavaju aj za to obdobie co tu neboli, zial len tri mesiace dozadu. Priprav sa ale na to, ze v ziadosti budes musiet uviest, kto vam vyplaca pridavky na Slovensku a oni ho potom skontaktuju. Pridavky na Slovensku vam bud uplne zastavia, alebo Ti v UK budu vyplacat o tolko menej kolko dostavas na Slovensku. Vsetko je to podla pravidiel EU.

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Str Nov 16, 2005 11:06 am

stando, nie som si uplne ista, ci mas pravdu.
Ide totiz najma o to, kto pobera na Slovensku na deti pridavky. Ak u Palo20 pobera rodinne pridavky na Slovensku manzelka, tak nepomoze, ked on uz pracuje tu. Pretoze ona je stale s detmi na Slovensku.
My sme mali situaciu taku, ze rodinne pridavky na Slovensku poberal manzel. Kedze sme sa k zaciatku jula tohto roku stahovali vsetci naraz do UK, pozastavila som najskor ku koncu juna vyplacanie pridavkov na Slovensku (to som musela urobit - musela som im dat datum nasho presneho odchodu do UK, pretoze Child Benefit Office si to samozrejme potom spatne u slovenskych uradov zistuje. Ako by im mohli potom slovenske urady potvrdit, ku ktoremu datumu ste odisli?) a ked sme sem prisli, okamzite som zaziadala o pridavky tu v UK (manzel tu uz pracoval) a ziadatelkou som bola tentoraz ja (vraj je to tak vyhodnejsie - to mi poradili v Child Benefit). Bolo mi povedane, ze je dolezite, aby tu nas syn aj fyzicky bol v case, od ktoreho ziadm na neho pridavky. Kedze sme to splnali, tak bolo vsetko OK.
Takze sa trosku obavam, ze nemusi byt pravdou, ze ak ma Palo20 deti este na Slovensku, moze ziadat o pridavky tu. Ale ak ma P)alo20 zenu este doma, nech zajde na Urad prace, socialnych veci a rodiny a tam jej to vysvetlia (bohuzial, nech sa pripravi na neochotu - je to uplne ine vybavovanie ako tu).
Tolko moja skusenost, co vsak, podotykam, nemusi byt rovnake u inych z vas. Ja som takto postupovala presne v zmysle zakonov a pokynov prislusnych institucii.

Valeria Gyurovics
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
RegistrovanýCOLON Str Okt 26, 2005 9:05 pm
BydliskoCOLON Cardiff

Poslať od Valeria Gyurovics » Str Nov 16, 2005 12:07 pm

Zijeme tu s manzelom a dvoma detmi od juna. Pridavky na deti dostavame aj v UK aj na Slovensku. Neni pravda,ze ti pridavky pozastavia na Slovensku alebo ti ich znizia v UK o ciastku, ktoru dostavas na Slovensku.
A tiez nie som si ista, ci mala Sandie poziadat o zrusenie pridavkov na Slovensku. Nam tiez anglicke urady overovali prijmi na Slovensku a je vsetko vporiadku. A dostavame pridavky v plnej vyske aj tu aj na Slovensku, pretoze trvale bydlisko mame stale na Slovensku.
Pre Palo20 - O pridavky na deti /child benefit/ mozes kludne poziadat. Mali by ih dostavat aj ked je manzelka este na Slovensku. Nie som si ista ci mozes poziadat o child tax credit. My sme poziadali, ale na zaklade toho so bola pozvana na interview a dostala som NINO. Trvalo to 4 mesiace, kym sme dostali odpoved a bol nam priznany child tax credit.

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Str Nov 16, 2005 12:33 pm

Valeria, nechcem ti oponovat, ale nieco nie je v poriadku. Nemozes dostavat pridavky na deti aj na Slovensku aj v UK. Obavam sa, ze ak ti casom na to pridu, budes musiet tie na Slovesnku vracat. My mame tiez stale trvaly pobyt na Slovensku, ale pracujeme tu a syn tu studuje. Takze logicky nemam narok na poberanie detskych pridavkov na Slovensku, ak sa tam nezdrziavam. To mi pride ako "vypocitavost". Ale myslim, ze to je otazka kazdeho jedneho cloveka. To by si si potom kludne mohla poziadat este aj o pridavky vo Francuzsku, Belgicku a podobne ..... ale ako som povedala, je to vas vyklad zakona. Ja postupujem podla smernic EU.

Valeria Gyurovics
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
BydliskoCOLON Cardiff

Poslať od Valeria Gyurovics » Str Nov 16, 2005 12:48 pm

Sandie mozno mas pravdu, my sa v tom az tak nevyzname. Ale preco potom mozem dostavat pridavky v UK ak zena s detmi je na Slovenku. Co si napisala je uplne logicke a tak isto sme o tom rozmyslali aj my s manzelom. Ale nikto nam nedal konkretny postup ako postupovat.

sidzej
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 381
RegistrovanýCOLON Pia Feb 11, 2005 4:14 pm
BydliskoCOLON Le Plessis Pate, France
CONTACTCOLON

Poslať od sidzej » Str Nov 16, 2005 1:03 pm

Valeria Gyurovics píšeCOLON Ale nikto nam nedal konkretny postup ako postupovat.
Ono to tak vacsinou byva. Ani mne nikto nedal postup ako platit dane a platim ich :) Treba si len pozorne najst a precitat zakony, nikto vam ich sam od seba neda. UK zakony hovoria:

"If you are an EU/EEA citizen or Swiss national and work in a country covered by EU Regulations, this country usually pays Child Benefit even if your family is living in another country."

a tiez:

Getting benefit from two different countries -
It may be that you and your husband or wife could both get benefit from two different EEA countries for the same child. If so, both countries will not have to pay all the benefit. The country where one of you works and pays into the social security scheme will usually pay.

If you or your husband or wife are working in different countries and you are both paying into the social security scheme in each country, the country the child lives in will usually pay benefit. The other country may pay something too. They may do this if you would get more for the child in their country. They may pay the extra you would have got there.

Ja to vsak chapem tak, ze narok na child benefit z oboch krajin je len v pripade, ak manzelia pracuju v dvoch rozdielnych krajinach, co vsak nie je vas pripad (lebo vy ste obaja tu v UK). Ked jednoducho uz neprispievate do socialneho systemu v SR, tak nemate pravo (ani moralne) cerpat z toho systemu pridavky na deti. Opravte ma, ak sa mylim.

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Str Nov 16, 2005 1:16 pm

Sidzej, ja som to takto pochopila tiez - naviac aj nam to takto bolo vysvetlene. A kedze to naozaj ma svoju logiku, tak som sa podla toho zariadila.

Valeria, naozaj neviem, co ti poradit ine ako to, aby si sa pokusila sa na to spytat (na Slovensku). Pretoze v pripade, ak si budes musiet vybrat, je samozrejme nevyhodne poberat "slovenske" rodinne pridavky, ak zijes a pracujes a si aj s detmi tu v UK.

Valeria Gyurovics
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
BydliskoCOLON Cardiff

Poslať od Valeria Gyurovics » Str Nov 16, 2005 1:41 pm

Dakujem za radu. Je logicke a vyhodnejsie poberat pridavky v UK. Je vsak otazne, ci nie sme prispievatelmi do socialneho systemu, pretoze som na materkej a socialne odvody su normalne odvadzane na Slovensku. Ja v UK nepracujem a to som zabudla povedat. Je absolutne spravne, co ste napisali. Ale neviem, ci sa to tyka mna.Ak ma niekto skusenosti s takym pripadom, rada prijmem kazdu radu.

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
RegistrovanýCOLON Ned Jún 20, 2004 2:09 pm
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Štv Nov 17, 2005 3:40 pm

Pridam aj svoj nazor ;-P
Podla mna by rodina mala dostavat pridavky z oboch statov ale iba do vysky pridavkov v tom lepsiom state-UK, pokial maju rodicia trvaly pobyt na Slovensku a jeden z rodicov pracuje v UK.
Ak si rodina zmeni trvaly pobyt do UK, tak potom iba z UK by mali mat pridavky.

Ale kedze urady maju v tom vzdy chaos ako so vsetkym novym, tak sa kludne moze stat, ze niekto moze brat pridavky aj zo vsetkych krajin EU :)

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Štv Nov 17, 2005 5:18 pm

Dusan, nazor je nazor a nik ho neberie ani tebe ani mne ani nikomu inemu. Ale jednoducha logika veli - ak nevies, zisti na uradoch. Tiez ked si si nie isty, co s danami, tak sa sice do fora pozries, ale aj tak si sam zistis (pokial si dostatocne uvedomely :-)), ako sa ktory zakon na teba vztahuje.
Preto je mozno pekne, co tu piseme, ale kazdy pripad je iny a jedine, co by mohla Valeria urobit, je to, ze zavola (napise) na prislusny slovensky urad a zisti si to. Daleko neprijemnejsie je potom neopravnene davky vracat. A ak jej povedia, ze je to v poriadku a daju jej to pisomne, tak ma len velke plus. Ale zistit si to musi naozaj iba na prislusnych uradoch :-)
Ja som popisala svoj pripad a mozno Palovi20 poradila adresu, kam sa o informacie obratit. Ale opat - svoj problem si on bude riesit sam s uradmi a nie s nami na fore. Moze tu len popisat vlastnu skusenost, ked cez to prejde .....

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Detske pridavky

Poslať od lair » Štv Nov 17, 2005 7:43 pm

U nas to bolo podobne ako v pripade Sandie. Zrusili sme poberanie detskych pridavkov na Slovensku a poziadali sme o ne tu. Samozrejme v dotazniku sme museli uviest datum, dokedy sme poberali detske pridavky na Slovensku a od toho datumu sme mali priznane pridavky tu.

roni
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8
RegistrovanýCOLON Str Nov 30, 2005 9:10 pm

Re: Detske pridavky

Poslať od roni » Str Nov 30, 2005 9:38 pm

Su tu rozne nazory na poberanie pridavkov a aj ja pridam svoju skusenost. Ja tu zijem tiez s manzelom a detmi a sme v podobnej situacii ako Valika Gyurovics. Postupovali sme rovnako a tiez dostavame rodinne pridavky aj tu aj na Slovensku. Zistovali sme si po uradoch a tiez u pravnikoch na rodinne pravo ako je to. Nam bolo povedane, ze pokial ma dieta a zakonny zastupca trvaly pobyt na Slovensku, moze poberat rodinne pridavky nadalej. V dotazniku v UK sme uviedli vsetko pravdivo a aj to, ze pridavky stale poberame na Slovensku. Doslo nam rozhodnutie a dostavame pridavky aj v UK aj na Slovensku v plnej vyske. To je nasa skusenost.

mate6
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 31
RegistrovanýCOLON Ned Apr 10, 2005 10:55 pm

ako postupovat krok za krokom

Poslať od mate6 » Uto Jan 17, 2006 3:08 pm

sandie píšeCOLONZajdi na web. stranku www.inlandrevenue.gov.uk a tam si najdes aj priamo dotaznik, ktory vyplnis.
cafte je tu niekto kto by mi napisal presne ako postupovat pri Child Benefits ako sa vola to tlacivo na stranke www.inlandrevenue.gov.uk ktore treba vyplnit a takties ake ostatne papiere budu vyzadovat ako od rodica tak tiez od dietata???? ide o zenu pracujucu v UK vise roka, rozvedena, vek dietata 16 zijuceho na slovensku DAKUJEM MOC.....sandie som ti napisal sukromnu spravu budem rad ak sa ozves vdaka caf

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Uto Jan 17, 2006 5:51 pm

mate6, uz som ti odpisala .....

toydolls
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 1
RegistrovanýCOLON Uto Máj 02, 2006 9:40 am

pridavky

Poslať od toydolls » Str Máj 03, 2006 9:35 am

sandie píšeCOLONmate6, uz som ti odpisala .....
dobry den chcel by som vas poprosit o radu ohladom vybavenia pridavkou na jedno dieta hlavne ake dokumenty budem k tomu potrebovat a kde by som mohol naist na stranke www.inlandrevenve.gov.uk presny odkaz na ten dokument na vyplnenie pripadne je to mozne vybavit aj na niektorom urade osobne za pomoc a radu velmi pekne dakujem

BUTTON_POST_REPLY