Cestovanie na Slovensko s dietatom narodenym v UK

Pre všetkých, čo potrebujú pomoc - pri hľadaní práce, ubytovania, au-pair ...

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
kristinka23
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 1
RegistrovanýCOLON Ned Jún 10, 2007 12:51 pm

Cestovanie na Slovensko s dietatom narodenym v UK

Poslať od kristinka23 » Ned Jún 10, 2007 1:06 pm

Ahojte
Pred tyzdnom sa nam narodila dcerka tu v UK a v auguste chceme ist s nou na dovolenku domov. Problem je, ze nam bolo povedane, ze moze cestovat, len ak ma pas. Je mozne poziadat o anglicky pas pre nu, ked obidvaja rodicia su Slovaci?
Nevie mi niekto poradit, ake doklady treba vybavit ak s nou chceme cestovat domov? A ako dlho to trva...

qth
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 521
RegistrovanýCOLON Sob Mar 25, 2006 2:24 am
BydliskoCOLON Reading

Re: cestovanie na Slovensko s dietatom narodenym v UK

Poslať od qth » Pon Jún 11, 2007 11:41 am

Mam ten pocit ze hoci sa narodila tu v UK, nie je automaticky
obciankou UK. Asi len v pripade ze aspon jeden z rodicou
je UK obcianstva.
Skuste sa obratit na SVK ambasadu ktora by vam urcite
mala minimalne poradit a mozno aj doplnit meno dietata
do pasu.

sonina
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 2
RegistrovanýCOLON Uto Aug 14, 2007 2:35 pm

Poslať od sonina » Uto Aug 14, 2007 3:26 pm

ahoj, cakam babatko, tak uz som co-to zistovala:
musis ist na slo.velvyslanectvo s prelozenym certificate. oni to poslu na slovensko do blavy na osobitnu matriku(len tam sa zapisuju deticky narodene mimo SR) a odtial ti poslu slovensky rodny list, s ktorym opat budes musiet ist na ambasadu, kde ti na jeho zaklade zapisu dieta do tvojeho pasu. na velvyslanectvo musis priniest:birth certificate, na ktorom su uvedeni obaja rodicia, rodny list musi byt overeny. ak si chces original nechat, prines kopiu, za 7libier ju tam overia. dalej prines uz spominany preklad do SJ, rodny list rodica, doklad o statnom obcianstve rodica(staci pas alebo OP), sobasny list alebo rozsudok o rozvode rodicov, alebo suhlasne vyhlasenie o urceni otcovstva a predplatena spiatocna obalka na tvoju adresu, pokial si nechces prist pre to osobne na velvysl. na zapis do pasu, potrebujes svoj pas, sl.rodny list dietata a poplatok 4libry, opat na ambasade.[/b]

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Poslať od carfaxcat » Str Aug 15, 2007 12:18 am

sonina, povedali ti, že budeš potrebovať na ten britský rodný list aj apostilu a potom to dať preložiť oficiálne? Lebo ja som aspoň takto postupovala po svadbe - apostila na sobášny list, oficiálny preklad a potom žiadosť o slovenský sobášny list a zmena dokladov.

sonina
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 2
RegistrovanýCOLON Uto Aug 14, 2007 2:35 pm

Poslať od sonina » Str Aug 15, 2007 8:09 am

ano musi mat apostille.mam tu napisane, ze toto potvrdenie vydava The foreign &commonwealth office v londyne, inde sa k tomu neda prist? pripadne postou?

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Str Aug 15, 2007 4:05 pm

Kedze nebyvam v Londyne, tak som vybavovala ziadost o apostilu postou. Na stranke FCO pod linkom legalizacia dokumentov je tlacivo, ktore sa da stiahne a vyplni, spolu so sekom alebo cislom platobnej karty sa zaslu do Londyna. Poplatok za jeden dokument je 19 libier, vybavenie mojej ziadosti trvalo okolo 20 dni. V Londyne sa to da vybavit na pockanie, ale mne to velmi neponahlalo.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Str Aug 15, 2007 4:12 pm

Este som zabudla napisat, ze zapis do osobitnej matriky v BA (zapis robi matrika v tvojom poslednom mieste trvaleho bydliska, vybavit sa to da aj cez ambasadu) trva niekolko tyzdnov, takze to nie je taky jednoduchy proces. Vybavovala som ho priamo na matrike, lebo som bola v tom case na Slovensku, pri zapise cez ambasadu asi treba pridat par dni navrch.

MartinaP
Member
Member
PríspevkyCOLON 64
RegistrovanýCOLON Pia Máj 21, 2004 3:35 pm
BydliskoCOLON Kingston-upon-Thames
CONTACTCOLON

Poslať od MartinaP » Str Aug 15, 2007 8:05 pm

Cez SK ambasadu trva zapis so osobitnej matriky priblizne tri mesiace, zapis na Slovensku trva asi dva mesiace, takze ambasada si k tomu pridava mesiac na 'cestovanie' dokumentov. Uporoznenie, najnovsie si treba na ambasade dohodnut termin telefonicky, lebo sa tam zacali robit dlhokanske rady, tak aby ste tam nechodili zbytocne...
Aj dieta slovenskych rodicov, ktory nie su british citizens, moze mat narok na britsky pas. Pokial je aspon jeden z rodicov 'settled' v UK, co znamena, ze ma 'indefinite leave' o co sa ale da poziadat az po nejakych 5 rokoch (je to peciatka v pase). Taketo dieta sa narodi automaticky ako british citizen. Potvrdili mi to telefonicky na Home Office. Teda rodicia mozu po narodeni poziadat o UK detsky pas pre dieta, vybavuje sa postou, trva to zopar tyzdnov, formulare a info na hociktorom post office.

BUTTON_POST_REPLY