Daňové priznanie za r. 2004 - príjmy z UK aj SK

Pre všetkých, čo potrebujú pomoc - pri hľadaní práce, ubytovania, au-pair ...

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Blanch
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 31
RegistrovanýCOLON Pon Jan 31, 2005 6:27 pm
BydliskoCOLON Northants

Daňové priznanie za r. 2004 - príjmy z UK aj SK

Poslať od Blanch » Str Feb 02, 2005 5:04 pm

ahojte.zase nieco o danovom priznani.do aprila 2004 som pracovala na Slovensku v skolstve ,ale som aj zivnostnik.od maja pracujem v uk,ale na zmluvu az od oktobra.zamestnavatel odvadza za mna odvody...musim dat dan.priznanie aj ked moj rocny prijem na Slov.nebol vyssi ako 40000sk?a musim priznat kolko zarabam v uk?ake tlacivo mam vlastne pouzit a co mam priznat?mate v tom chaos??ja urcite vacsi-(DAKUJEM DAKUJEM Blanch

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Str Feb 02, 2005 5:24 pm

Ja mam v tom tiez chaos. Som v podobnej situacii, do aprila 2004 som bol na SK zivnostnik, od juna pracujem v UK.

Poradil som sa s mojou uctovnickou, ktora mi robi danove priznanie (na Slovensku) a poradila mi priznat aj to, co som zarobil v UK. Totiz v UK platim vacsiu dan z prijmu oproti slovenskej (22% namiesto 19%). Ten rozdiel sa mi zapocita ako nieco, co som uz zaplatil a bude sa povazovat za naklady, ktore sa odpocitaju zo zakladu dane za obdobie januar-april....

Mam v tom chaos, som uctovnicky antitalent, ale tak to na radu uctovnicky urobim, i ked sa mi to nezda, pretoze zijem uz v UK a tu je moj domicil... neviem. :(

vhrmo
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5
RegistrovanýCOLON Sob Jan 08, 2005 1:10 am
BydliskoCOLON Docklands
CONTACTCOLON

Re: DANOVE PRIZNANIE

Poslať od vhrmo » Štv Feb 24, 2005 1:02 am

Tiež som z toho úplne blbý. Ako mnohý mám tiež príjmy z SK a UK za minulý rok a tak musím uviesť tie z UK v slovenskom daňovom priznaní. Nejak sa mi to ale nezdá.

Zarátal som si príjmy z UK v riadku 33 a tiež platby za poistné v UK v riadku 34 keďže v poučení to stojí čierne na bielom:
Od týchto príjmov si môže daňovník odpočítať podľa § 5 ods. 8 zákona príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, ak sa na neho vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu ako na našom území.
Ďalej v riadku 76 som si vyňal príjmy v UK zo základu dane. Čo mi je ale podozrivé, je že sa nikde nevyníma povinné poistné zaplatené v zahraničí. Je to de-facto dobrá správa, lebo mi to znižuje základ dane ale nechce sa mi veriť že by to takto akceptovali na daňovom úrade.

Na stránke občan.sk som sa nedozvedel v podstate nič. http://www.obcan.sk/Default.aspx?catID=13&eventID=802. V podstate píšu že sa všetko riadi zmluvou o zabránení dvojitého zdanenia. Nevie niekto kde sa dá nájsť na nete v slovenčine? Tú anglickú som si pozrel ale nerozumel som dokopy nič. Neočakávam že tej slovenskej budem rozumieť oveľa viac ale aspoň vyskúšam.

Navyše ma ten článok na obcan.sk viac zmiatol ako pomohol. Vyplýva mi z neho, že pravdepodobne existuje viacero spôsobov priznania príjmu zo zahraničia. Tipujem že jednou možnosťou je zápočet dane zaplatenej v zahraničí ako keby som ju zaplatil na slovensku. Druhou možnosťou mi pripadá byť vyňatie príjmov zo zahraničia zo základu dane.

Nevie tu niekto povedať čo v ktorom riadku prirátať a v inom odrátať? To by som asi chcel veľa, čo? Mňa osobne zaujímajú iba príjmy zo závislej činnosti.

Dik

A ešte poznámka:
bomo píšeCOLONAle nemusíš sa obávať platenia daní, pretože ak si na SK zarobila menej ako 87 936 korún, potom nebudeš platiť žiadnu daň. Daňové priznanie však musíš podať.
Podľa toho čo som ja našiel, nezdanitelný základ je 80832 za rok 2004. Alebo že by si v tom mal ešte niečo iné zarátané?

Blanch
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 31
RegistrovanýCOLON Pon Jan 31, 2005 6:27 pm
BydliskoCOLON Northants

Poslať od Blanch » Štv Feb 24, 2005 5:41 pm

tak vam poviem,ze uz som z toho"total mimo"ako som si myslea ze tomu ako tak rozumiem....tak nerozumiem.zohnala som vsetky tlaciva a vypisy co treba,poslala danovacke na Slov.a nechala som to na nu,aj ked si to budem musiet zzaplatit.Snazila som sa to zvladnut sama,ale nepodarilo sa.Ekonomka asi zo mna nikdy nebude.Teraz cakam na odpoved od nej,ma mi poslat kopiu priznania aj cely postup,ked to budem mat,dam vediet co a ako,co treba a co nie

vhrmo
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5
BydliskoCOLON Docklands
CONTACTCOLON

Poslať od vhrmo » Štv Mar 03, 2005 12:08 pm

Ahoj, tak vam poviem ako som to vyriesil ja. "Navod" som nasiel tu http://reality.sme.sk/forum_r.php?ffid= ... 28&tpage=1 a celkom to dava zmysel. Este poviem ze ja mam iba prijmy zo zavislej cinnosti v Sk a UK.

Cisla riadkov koresponduju s danovym priznanim typu B.
33: vsetky hrube prijmy od vsetkych zamestnavatelov aj z UK
34: Poistne zaplatene v SK + NI v UK
76: Hruby prijem z UK - NI zaplatene v UK

Ostatne riadky su dopocitane na linke ktora je nizsie.
Takymto sposobom vyjde dan taka ista ako keby tam tie prijmy z UK neboli, co sa mi zda logicke (kedze su vynate zo zdanenia).

PS Bono: Dik za linku na zmluvu. Mal si pravdu, nepomohlo to. Ti hadi pravnici to nevedia napisat jasne (dobry sposob ako si udrzat job a vysoke sadzby ;-) )

PS2: Ta linka na vyplnanie DP je super akurat mi to tlaci uplne nezmyselne znaky. Ale aspon to za mna vsetko spocita a ja to uz len prepisem. https://www.drsr.sk/priznania/dpfob2004.html

Poldo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 19
RegistrovanýCOLON Štv Júl 01, 2004 2:20 pm

Poslať od Poldo » Sob Apr 09, 2005 10:30 pm

cau vrhmo
nemas nahodou este ten navod na vyplnenie danoveho priznanie, mne ta linka nejde nejako otvorit
dik

vhrmo
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5
BydliskoCOLON Docklands
CONTACTCOLON

Poslať od vhrmo » Pon Apr 11, 2005 1:41 pm

Poldo píšeCOLONcau vrhmo
nemas nahodou este ten navod na vyplnenie danoveho priznanie, mne ta linka nejde nejako otvorit
dik
Bohuzial nemam. Ono to nebol doslovne navod (ved som to dal aj do uvodzoviek) iba diskusia ako tato kde ludia napisali ako to vyriesili. Podstata riesenia je popisana v mojom prispevku vyssie.

Danniel
Member
Member
PríspevkyCOLON 64
RegistrovanýCOLON Sob Sep 11, 2004 3:41 pm
BydliskoCOLON Reading,Lower Earley

Poslať od Danniel » Pon Apr 11, 2005 3:26 pm

Ja som si zaplatil 150,-sk a danovnik mi to za hodinu vyratal a mal som to bez chaosu a problemov.

BUTTON_POST_REPLY