Lorry driver

Všetko na tému práca v Londýne, práca v Anglicku alebo inde v UK.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
philcan
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 107
RegistrovanýCOLON Sob Okt 06, 2007 11:20 am
BydliskoCOLON York

Lorry driver

Poslať od philcan » Sob Sep 18, 2010 3:00 pm

V jednej teme som si vsimol, ze niekto ludom odporuca pracu ako lorry driver alebo bus driver. Ked som si vsak pozrel inzeraty, vsade pozaduju prax, casto aj prax v UK. Takze asi to nejde tak jednoducho, ze spravim vodicak a pojdem do UK vozit sa na aute. Ked uz sme pri tom, stacil by aj C vodicak (bez privesu), alebo chcu vacsinou vsade kamionistov?

PS: Ak sa vam zda, ze v kazdej teme preberam inu pracu, tak to je tym, ze sa nachadzam v stave ziskavania co najviac informacii, aby som sa rozhodol, ktorou cestou sa vydat.

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Re: Lorry driver

Poslať od kazisvet » Pon Sep 20, 2010 11:56 am

philcan píšeCOLONV jednej teme som si vsimol, ze niekto ludom odporuca pracu ako lorry driver alebo bus driver. Ked som si vsak pozrel inzeraty, vsade pozaduju prax, casto aj prax v UK. Takze asi to nejde tak jednoducho, ze spravim vodicak a pojdem do UK vozit sa na aute. Ked uz sme pri tom, stacil by aj C vodicak (bez privesu), alebo chcu vacsinou vsade kamionistov?

PS: Ak sa vam zda, ze v kazdej teme preberam inu pracu, tak to je tym, ze sa nachadzam v stave ziskavania co najviac informacii, aby som sa rozhodol, ktorou cestou sa vydat.
Ja som vzdy odporucal pracu bus driver, z vlastnej skusenosti (ale uz 4 roky starej, takze nemusi byt aktualna). V principe asi nikde na svete nie je praca bus driver-a oblubena, pretoze je to praca na zmeny, praca s ludmi (casto s mladezeou a inymi vagabundami), mimo londyna zvycajne aj praca s peniazmi a pod.
A aj preto soferov (hlavne dobrych) nikdy nie je dostatok. Ja som planoval ist do UK a kedze som nevedel anglicky tak, aby som tam mohol hned robit profesiu ktoru mam na slovensku, urobil som si "prieskum trhu! a zistil som, ze vtedy (a co pozeram aj teraz) hladali soferov, ci uz autobusov alebo kamionov. Takze som si urobil vodicak na bus aj kamion, pozrel ponuky nasich sprostretkovatelov (vtedy 2 agentury ponukali job bus drivera), poslal im "upravene" CV a v principe do mesiaca som uz "fungoval" v Skotsku. Teraz si spatne uvedomujem, ze som mal v tomto velke stastie, pretoze mi stacilo absolvovat niekolko telefonickych pohovorov (agentura bola z prahy) a vybavili mi vsetko, od cesty, prace az po byvanie. Sice som v tom Skotsku stravil len mesiac, ale za ten mesiac som sa v principe naucil naozaj jazdit na autobuse, trosku som zistil ako to v UK bezi. Po mesiaci som si uz nasiel novu pracu sam, cez jobcentre, v menosm mestecku cca 150 km od Londyna, kde im nejak extra nezalezalo na tom ake mam skusenosti, hlavne ze mam vodicak. No a az potom po nejakych 3 mesiacoh som isiel jazdit do Londyna, kde som si uz mohol pracu bus drivera vyberat, kedze som uz mal aj UK skusenosti a dobre referencie.
Pre mna osobne bola praca na autobuse relaxom (teda okrem Skotska, pretoze tam som sa v podstate realne ucil jazdit a na uzkych skotskych cestach s 14 metrovym busom to nie je zaidna malina), jazdil som na nie velmi rusnych cestach, s prijatelnymi cestujucimi. Plat mimo Londyna bol cca 7 libier/hod, Londyne (nie v centre, ale na okraji) bol cca 10 libier/hod. Na jazdenie s busom clovek nepotrebuje nejak extra dobre hovorit anglicky, plat je celkom slusny a v podstate isty, takze podla mna je takato praca uplne idealna na zaciatok äale aj natrvalo). Len by som odporucal zacat v mensej firme, mimo Londyna, kde poziadavky nie su take vysoke ako v Londyne, pre istotu je lepsie si vymenit SK vodicak za UK vodicak, staci vyplnit tlacivo, zaplatit poplatok. Predsa len anglani inak pozeraju na to, ked mas UK vodicak a popri tom to sluzi ako proof of address :)
Ale samozrejme, je to kazdeho vec, co si vyberie (ak si moze vyberat), mne sa proste tato praca zdala najdostupnejsia a za velmi slusnych podmienok. Musim povedat, ze za toho pol roka som si velmi slusne psychicky oddychol, po stresom v zamestnaniach na Slovensku.
Takze moje odporucanie je urcite si najst pracu bus drivera, byt soferom kamiona je uz podla mna prilis "drsne", byt zavrety cely dni a noci v kabine, zvycajne sam.
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

philcan
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 107
RegistrovanýCOLON Sob Okt 06, 2007 11:20 am
BydliskoCOLON York

Poslať od philcan » Uto Sep 21, 2010 2:03 pm

Dik, za detailny popis. :-) Ja som hlavne uvazoval o pozicii lorry driver. Nie ako kamionista, ale nejaky normalny nakladacik a vozit nejake blbosti - stavby, sklady marketov a pod. Proste behat prevazne len jednoduche medzimesto s nejakymi nie prilis cennymi skatulami. Staci mat vodicak C, alebo chcu rovno kamionistu, keby nahodou bolo treba odviezt nieco vacsie?

Ked si jazdil ako autobusar, bolo to v pohode len tak bez praxe sadnut do velkeho vozidla a jazdit? Pre mna je soferovanie pohodova cinnost bez akehokolvek stresu, ale predsa len, velke vozidlo je trochu zodpovednost, aj ked na nejakych prazdnych dedinskych cestach to moze byt celkom oddychovka.

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Poslať od xaxa » Uto Sep 21, 2010 3:12 pm

Heh no neviem ci si si vsimol sirku tych dedinskych ciest. Podla mna cuvat tak pol mile pomedzi zivy plot aby si sa vyhol s protiiducim nakladakom asi nie je az taka pohoda. Alebo sa vyhybat autam, ktore nemaju v umysle spomalit na 3 cm.

na druhej strane viem si predstavit, ze je to v istom zmysle pohoda, lebo v UK sa jazdi vo vseobecnosti civilizovane. Ja som mal pocit tak raz za rok, ze islo niekomu o zivot, kdezto na slovensku je to denno denne.

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Str Sep 22, 2010 12:13 pm

philcan píšeCOLONDik, za detailny popis. :-) Ja som hlavne uvazoval o pozicii lorry driver. Nie ako kamionista, ale nejaky normalny nakladacik a vozit nejake blbosti - stavby, sklady marketov a pod. Proste behat prevazne len jednoduche medzimesto s nejakymi nie prilis cennymi skatulami. Staci mat vodicak C, alebo chcu rovno kamionistu, keby nahodou bolo treba odviezt nieco vacsie?

Ked si jazdil ako autobusar, bolo to v pohode len tak bez praxe sadnut do velkeho vozidla a jazdit? Pre mna je soferovanie pohodova cinnost bez akehokolvek stresu, ale predsa len, velke vozidlo je trochu zodpovednost, aj ked na nejakych prazdnych dedinskych cestach to moze byt celkom oddychovka.
Pokial viem, tak lorry driver zarobi ohodne menej (chodil som na anglictinu s jednym poliakom, ktory rozvazal po okoli s nakladakom nejaky tovar a zarabal cca 6 libier na hodinu). Co sa tyka tych skusenosti, urcite to nebolo zo zaciatku uplne idealne soferovat bus, potreboval som si zvyknut na iny styl soferovania (nadbiehanie pri odbacani, sledovat pri tom zadok, pohlad len do bocnych spatakov a pod.), ale po par mesiacoch som uz soferoval suverejne. Co sa tyka vodicaku, ak staci C, urcite nebudu chciet od teba aj E. Skus si pozriet na www.jobcentre.gov.uk a ponuky na lorry driver (byva aj HGV driver) a na bus driver (byva aj PCV), co sa tyka poctu ponuk a plat.
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Poslať od lair » Str Sep 22, 2010 2:19 pm

Pred niekoľkými rokmi sa v novinách písalo, že v r. 2010 bude chýbať asi 50.tis vodičov nákladných áut, lebo to už nie je prestížna práca ako kedysi ale že je "dirty" job. Je teda možné, že nie je problém nájsť si prácu vodiča , multi - drop a pod. Samozrejme, voziť ľudí je vždy lepšie zaplatené ako materiál. Ale pozor! Rumuni a Bulhari sú ochotní šoférovať naklaďáky za nízke mzdy, takže nečakaj vysoký zárobok...

BUTTON_POST_REPLY