OT: Práca vo Švédsku

Všetko na tému práca v Londýne, práca v Anglicku alebo inde v UK.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Cassy
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 37
RegistrovanýCOLON Pon Mar 13, 2006 11:58 am

OT: Práca vo Švédsku

Poslať od Cassy » Štv Aug 03, 2006 4:38 pm

Na úvod by som sa chcel ospravedlniť všetkým, ktorých zarazí táto téma na tejto stránke. Áno zaujímam sa o prácu v škandinávskych krajinách hlavne vo Švédsku. Preto ak má niekto niejaké skúsenosti alebo informácie, prosím nech zareaguje na tento topic?! Ďakujem!

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Re: práca vo Švédsku

Poslať od bajka » Štv Aug 03, 2006 7:46 pm

Ja som hladala nejake info o praci a zivote vo Svedsku, ale je to bieda. Na londyn.sk proste nic nema :-)
Co o praci vo Svedsku chces vediet?
Bez znalosti svedciny, je dost tazke najst robotu. Ale sanca tu je, ako mi povedali v agenture Addeco v Stockholme a uz sa neozvali.
Takmer vsetci Svedi od starych babiek cez vodicov autobusov po mladez hovori anglicky. Cize na niektorych poziciach sa to da aj bez svedciny.
Svedske dane su velmi vysoke, ale platy nie su moc zle, tak sa da.
Nejake konkretnejsie info o registracii a tak najdes tu: http://www.migrationsverket.se/english.jsp
Par praktickych info o vydavkoch (1SEK=4.1SKK):
skromnejsie ubytovanie: 2000-6000SEK/mesiac
mesacna elektricenka: 600 SEK
strava: trochu drahsia nez v UK

To je vsetko, co ma tak narychlo napadlo. Ale nie som odbornik na Svedsko, tak sa mozno v niecom mylim ;-)

Cassy
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 37

Poslať od Cassy » Pia Aug 04, 2006 10:49 am

Vďaka za tvoj príspevok. No pýtam sa preto na Švédsko, pretože som sa nedávno stretol s jedným známym, ktorý tam bol asi pol roka a povedal, že sa to s VB nedá porovnať. Ešte mi povedal, že zamestnávateľ nemusí za zamestnanca prvý polrok odvádzať nijaké odvody. Čiže aj pre nich to môže byť zaujimavé zamestnať niekoho z nových členský krajín. Ale nemám to nijako overené, takže to berte s rezervou.

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345

Poslať od bajka » Pia Aug 04, 2006 2:40 pm

Tym, ze sa Svedsko neda porovnat s UK mohol mysliet Tvoj znami prirodu a prostredie. Je tu naozaj krasne pre Slovaka zvyknuteho na hory a lesy. Srnky a zajace vidno aj z metra, ked ide nad zemou :-) Raz dokonca aj vlk tiahol omylom cez centrum Stockholmu. Asi tak ako kosatka cez Temzu. Ale pokial viem, tak ten vlk to prezil.
Co sa tyka danoveho raja pre cudzincov pocas prveho pol roka, tak toto mam z oficialneho listu zo svedskeho tax officu: "If Your employer is a foreign company with no firm established in Sweden and You stay in Sweden for less than 183 days in a twelve-month period Your income is not taxable in Sweden. If that is the case You will not be registered in the tax register."
Toto mam overene, takze to mozete brat bez rezervy. Otazne je, ci sa tie dane potom nemusia odviest inde. A tiez treba platit Social Security = NI.

ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377
RegistrovanýCOLON Sob Nov 12, 2005 10:22 pm
BydliskoCOLON naspat v Bratislave

Poslať od ubeno » Pia Aug 04, 2006 3:34 pm

bajka píšeCOLONIf Your employer is a foreign company with no firm established in Sweden and You stay in Sweden for less than 183 days in a twelve-month period Your income is not taxable in Sweden.
No ale toto mi vyznieva, ze to plati pre Sveda, ktory pracuje pre zahranicnu firmu (ma prijem v cudzine) a vo Svedsku sa zdrzuje menej ako 183 dni rocne - tak z toho prijmu v cudzine nemusi platit dane vo Svedsku.

Nic sa tam nehovori o praci pre Svedskeho zamestnavatela - teda to, na co narazal Cassy.

Marlowe
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 204
RegistrovanýCOLON Sob Apr 16, 2005 4:22 pm
BydliskoCOLON Westminster

Poslať od Marlowe » Pia Aug 04, 2006 3:43 pm

ubeno píšeCOLON
bajka píšeCOLONIf Your employer is a foreign company with no firm established in Sweden and You stay in Sweden for less than 183 days in a twelve-month period Your income is not taxable in Sweden.
No ale toto mi vyznieva, ze to plati pre Sveda, ktory pracuje pre zahranicnu firmu (ma prijem v cudzine) a vo Svedsku sa zdrzuje menej ako 183 dni rocne - tak z toho prijmu v cudzine nemusi platit dane vo Svedsku.

Nic sa tam nehovori o praci pre Svedskeho zamestnavatela - teda to, na co narazal Cassy.
Suhlasim s Ubenom. Ale neplati to len pre Sveda, ale pre kazdeho kto zije vo Svedsku a pracuje pre zahranicnu (teda nie Svedsku) firmu. Ale nemusi pracovat v cudzine, moze pre tu firmu pracovat aj vo Svedsku.
Naposledy upravil 1 dňa Marlowe, celkovo upravené 0

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345

Poslať od bajka » Pia Aug 04, 2006 3:44 pm

ubeno píšeCOLON No ale toto mi vyznieva, ze to plati pre Sveda, ktory pracuje pre zahranicnu firmu
Zle si to pochopil, aj ked to tak zneje. Asi som mala dopisat, ze ten list bol poslany cudzincovi(z pohladu svedskeho tax officu), ktoreho zahranicna pracovna agentura vyslala robit pre svedskeho klienta.

Marlowe
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 204
RegistrovanýCOLON Sob Apr 16, 2005 4:22 pm
BydliskoCOLON Westminster

Poslať od Marlowe » Pia Aug 04, 2006 3:48 pm

bajka píšeCOLON
ubeno píšeCOLON No ale toto mi vyznieva, ze to plati pre Sveda, ktory pracuje pre zahranicnu firmu
Zle si to pochopil, aj ked to tak zneje. Asi som mala dopisat, ze ten list bol poslany cudzincovi(z pohladu svedskeho tax officu), ktoreho zahranicna pracovna agentura vyslala robit pre svedskeho klienta.
Ak ta zahranicna pracovna agentura nebola Svedska, tak potom sme to pochopili dobre. Teda ak ta napr. slovenska firma vysle pracovat pre svedskeho klienta, tak to plati.
No ale vobec to neplati v pripade ak robis pre svedskeho zamestnavatela - napr. prides do Svedska a najdes si pracu v IKEA (nebudem to sklonovat :-). Potom tieto ulavy neplatia (aspon podla toho uryvku co si uverejnila). Tym padom odpoved na Cassyho otazku je ze svedske firmy zamestnanim cudzinca neziskaju ziadne extra ulavy.

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345

Poslať od bajka » Pia Aug 04, 2006 4:05 pm

Tusim som do toho vniesla viac chaosu, nez svetla.
Neviem ako je to v pripade Slovaka, ktory prijde do Svedska a zamestna sa vo svedskej IKEA. Aj ked prave taka situacia asi zaujimala Cassy-ho. O takom pripade sa v liste nepise a da sa z neho len dedukovat, za taky clovek svedske dane platit musi. Nieco o tom by sa mohlo dat najst na stranke, ktoru som uviedla hore.
Ale viem ako je to napr. so Slovakom, ktory ide do Svedska pracovat cez napr. slovensku prac. agenturu. Ten dane platit prveho pol roka vo Svedsku nemusi. O takom pripade je ten list. Netyka sa Sveda, pracujuceho mimo Svedska, aj ked to z uryvku listu znie inac.

pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 306
RegistrovanýCOLON Str Feb 23, 2005 10:05 pm
BydliskoCOLON Twickenham

Poslať od pankac » Pia Aug 04, 2006 7:19 pm

bajka píšeCOLON Ale viem ako je to napr. so Slovakom, ktory ide do Svedska pracovat cez napr. slovensku prac. agenturu. Ten dane platit prveho pol roka vo Svedsku nemusi.
Ako pise Marlowe hore, toto by malo platit, len ak si zamestnancom agentury (alebo inej ne-svedskej firmy). Ak ti iba robotu sprostredkuje a zamestnas sa v svedskej firme, tak platis vsetko od zaciatku...

Bela
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 10
RegistrovanýCOLON Sob Sep 25, 2004 5:44 pm
BydliskoCOLON Galanta

Praca vo Svedsku

Poslať od Bela » Sob Aug 05, 2006 4:21 pm

Pracujem vo Svedsku 1 rok a moje skusenosti su dobre takze: 1.najom 1000SEK/mes,
2.elektricenka 500SEK/mes
3.strava 1000SEK/mes
4.Som slaby v anglictine ale pracu som nasiel uz behom tyzdna
5.Dph 22%
6.Plat od 120-200SEK/HOD
7.Vsetko zatial okey
Dodam ze pracujem v Goteborgu a je tu vela poliakov,slovakov,a cechov.

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Sob Aug 05, 2006 10:24 pm

bajka píšeCOLON Toto mam overene, takze to mozete brat bez rezervy. Otazne je, ci sa tie dane potom nemusia odviest inde. A tiez treba platit Social Security = NI.
bajka, si pis, ze by ti tie nezaplatene dane nas slavny slovensky danovy urad s radostou vyrubil. a asi uz aj s milionarskou danou, ktoru na nas chysta ficko.
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

Cassy
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 37

Re: Praca vo Svedsku

Poslať od Cassy » Ned Aug 06, 2006 3:11 pm

Bela píšeCOLONPracujem vo Svedsku 1 rok a moje skusenosti su dobre takze: 1.najom 1000SEK/mes,
3.strava 1000SEK/mes
5.Dph 22%
6.Plat od 120-200SEK/HOD
7.Vsetko zatial okey

Mohol by si mi prosim ťa dať niejaký kontakt na niejaku agentúru, ktorá hľadá zamestnancov, alebo niejaké tipy kde a ako hľadať prácu vo Švédsku? Ďakujem a nech sa ti tam čo najviac darí.

PS: Čo presne robíš?

Odkaz pre Bajku: Nie, môj známy nemyslel prírodu ale správanie sa ľudí voči cudzincom. Povedal presne toto: "Ak tam prídeš, budeš musieť prekonať ich nedôverčivosť voči tebe, ale ak zbadajú, že pracuješ a normálne funguješ, tak nebudú sa na teba dívať ako angličania akokeby si im zjedol večeru. Veľmi rýchlo zistíš, že sú kultúrno-spoločensky na vyššej úrovni ako angláni."

Bela
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 10
BydliskoCOLON Galanta

Poslať od Bela » Ned Aug 06, 2006 6:06 pm

[quote="Cassy"][quote="Bela"
Mohol by si mi prosim ťa dať niejaký kontakt na niejaku agentúru, ktorá hľadá zamestnancov, alebo niejaké tipy kde a ako hľadať prácu vo Švédsku? Ďakujem a nech sa ti tam čo najviac darí.

PS: Čo presne robíš?
Pracujem ako vodoinstalater.Agentura:Access personnel AB.Nordstadstorget 6 Goteborg. Ms. Heyvira Gram TEL:+4798244754.Je to solidna agentura ktora urcite Ti pomôže v akejkoľvek oblasti.Ja som sa stretol s jednym poliakom-stolarom a ten mi dohodil jednu pracu a kedže boli so mnou spokojni tak mi ponukali po case viac prace.Podotykam že pracujem na slovensku živnosť a platim svedom Dph.Nech sa ti dari .Ahoj

Cassy
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 37

Poslať od Cassy » Ned Aug 06, 2006 7:06 pm

Pracujem ako vodoinstalater.Agentura:Access personnel AB.Nordstadstorget 6 Goteborg. Ms. Heyvira Gram TEL:+4798244754.Je to solidna agentura ktora urcite Ti pomôže v akejkoľvek oblasti.Ja som sa stretol s jednym poliakom-stolarom a ten mi dohodil jednu pracu a kedže boli so mnou spokojni tak mi ponukali po case viac prace.Podotykam že pracujem na slovensku živnosť a platim svedom Dph.Nech sa ti dari .Ahoj[/quote]

Vďaka za info.

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345

Poslať od bajka » Ned Aug 06, 2006 7:37 pm

Cassy píšeCOLON"Ak tam prídeš, budeš musieť prekonať ich nedôverčivosť voči tebe, ale ak zbadajú, že pracuješ a normálne funguješ, tak nebudú sa na teba dívať ako angličania akokeby si im zjedol večeru. Veľmi rýchlo zistíš, že sú kultúrno-spoločensky na vyššej úrovni ako angláni."
S tym len suhlasim. Povaha Svedov je urcite Slovakovi blizsia nez ta anglicka.

Dr.Stanislav Stas
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 1
RegistrovanýCOLON Sob Aug 12, 2006 5:08 pm

Poslať od Dr.Stanislav Stas » Sob Aug 12, 2006 5:27 pm

Bela píšeCOLONPracujem vo Svedsku 1 rok a moje skusenosti su dobre takze: 1.najom 1000SEK/mes,
3.strava 1000SEK/mes
5.Dph 22%
6.Plat od 120-200SEK/HOD
7.Vsetko zatial okey
Ahoj Bela!
Prosim Ta,nevies nahodou o nejakej agenture,ktora by sprostretkovala pracu vo Svedsku pre zubneho lekara?
Dakujem!S.

Bela
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 10
BydliskoCOLON Galanta

Poslať od Bela » Pia Okt 06, 2006 9:27 am

Dr.Stanislav Stas píšeCOLON
3.strava 1000SEK/mes
5.Dph 22%
6.Plat od 120-200SEK/HOD
7.Vsetko zatial okey
Ahoj Bela!
Prosim Ta,nevies nahodou o nejakej agenture,ktora by sprostretkovala pracu vo Svedsku pre zubneho lekara?
!S.[/quote Dakujem]
CAU.TA ISTA AGENTURA ACCESS PERSONNAL GOTEBORG.

Zuzka444
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 1
RegistrovanýCOLON Str Jún 09, 2010 1:13 pm

Re: OT: Práca vo Švédsku

Poslať od Zuzka444 » Str Jún 09, 2010 1:20 pm

Zdravim Vas vsetkych co zijete vo Svedsku,

Mam vo Svedsku v Borlänge priatela, pracuje tam. Hladam si hned pracu, pretoze chcem ist za nim. Neviem na koho sa obratit, on tam este nieje tak zabehnuty, aby sa zaujimal aj hladanim prace mne .... Hladam na nete, hladam vsade, na profesii.sk .... Nikde nic.... Som bezradna , ale nasla som toto forum, tak mi azda niekto pomoze, alebo sa mi niekto ozve , kto sa v Borlänge alebo v blizkom okoli nachadza. Neovladam skandinavsky jazyk, len anglicky jazyk aktivne.Najradsej by som bola ak by som nasla nejaku pracu (alebo hoci brigadu) pre zenu v hotely, pocula som, ze to je celkom v pohode. Ak by sa tu niekto taky ochotny nasiel a pomohol mi, ozvite sa. Budem velmi, velmi rada.

Pozdravujem!

BUTTON_POST_REPLY