referencia

Ako najlepšie napísať životopis podľa štandardov v Británii? Ako má vyzerať anglické CV. Čo sa píše do sprievodného listu pre prácu v Anglicku. Ako má vyzerať cover letter.

ModerátoriCOLON jaro, katka f, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
r.carlos
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8
RegistrovanýCOLON Ned Sep 24, 2006 7:57 pm

referencia

Poslať od r.carlos » Ned Sep 24, 2006 10:17 pm

Caute decka,chystam sa do anglicka a mam plnu hlavu starosti.Kto mi pomoze prosim Vas s referenciou,ako ma vyzerat,ma byt dlha,alebo strucna ja proste neviem.V agenture povedia nieco a tu citam zas nieco ine.Keby ste mohli tak mi niekto poslite vzor,co na tych englanov plati prosim.....

mirushka13
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 48
RegistrovanýCOLON Pon Sep 18, 2006 4:14 pm
BydliskoCOLON Londyn

Poslať od mirushka13 » Pon Sep 25, 2006 2:41 pm

Moja skusenost, oni nechcu pisane referencie, skor iba telefonne cislo + adresu a oni si tam zavolaju. Cau

bobo24
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 29
RegistrovanýCOLON Str Apr 05, 2006 9:16 pm
BydliskoCOLON london,finsbury park

Poslať od bobo24 » Pon Sep 25, 2006 3:29 pm

[quote="mirushka13"]Moja skusenost, oni nechcu pisane referencie, skor iba telefonne cislo + adresu a oni si tam zavolaju.

Ja mam podobnu skusenost-nic viac nepozadovali.

Otino
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 95
RegistrovanýCOLON Pia Máj 13, 2005 11:57 am
BydliskoCOLON Plymouth, UK

Poslať od Otino » Uto Sep 26, 2006 8:47 am

Cau Karlos, ja ked som isiel do UK, moj zamestnavatel chcel odo mna 2xnapisane referencie v anglictine. A samozrejme aj telefonne cisla a kontakty aby mohol zavolat.
Nic sa nestane ked pojdes za svojimi 2 zamestnavatelmi (nemusia to byt prave 2 posledni za sebov iduci) a daj si potvrdit referenciu, ktoru si napises sa tak ako tebe najviac vyhovuje, napr. ze si hardworking, polite, on time at work, friendly, you like team work a take ine dolezite veci. Ja som to tak urobil, moji byvali zamestnavatelia mi to po preklade len podpisali a hotovo. Im to bolo jedno, bude aj tvojim, uvidis.
Potom daj vediet, ci to zabralo.
Oto

Marlowe
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 204
RegistrovanýCOLON Sob Apr 16, 2005 4:22 pm
BydliskoCOLON Westminster

Poslať od Marlowe » Uto Sep 26, 2006 9:48 am

Otino píšeCOLON...a daj si potvrdit referenciu, ktoru si napises sa tak ako tebe najviac vyhovuje, napr. ze si hardworking, polite, on time at work, friendly, you like team work a take ine dolezite veci. Ja som to tak urobil, moji byvali zamestnavatelia mi to po preklade len podpisali a hotovo. Im to bolo jedno, bude aj tvojim, uvidis...
Oto
Jedno je to skor tym mensim firmam a podnikom, ak pracujes/pracoval si pre nejaku vacsiu, zodpovednu organizaciu, tak referencie beru dost vazne a napisu ti ich sami a pravdivo. Teda uvedu, v com si bol dobry a v com si az taky dobry nebol. Ale na Slovensku je zrejme este stale ten trend "uzasnych referencii", takze vlastne nemaju ziadny zmysel...

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Poslať od xaxa » Uto Sep 26, 2006 10:38 am

Marlowe píšeCOLON Jedno je to skor tym mensim firmam a podnikom, ak pracujes/pracoval si pre nejaku vacsiu, zodpovednu organizaciu, tak referencie beru dost vazne a napisu ti ich sami a pravdivo. Teda uvedu, v com si bol dobry a v com si az taky dobry nebol. Ale na Slovensku je zrejme este stale ten trend "uzasnych referencii", takze vlastne nemaju ziadny zmysel...
Hm, no neprehanal by som. Pisane referencie pokial viem nie su obvykle v IT. Dokonca je stale viac spolocnosti, ktore nedavaju zasadne vobec ZIADNE referencie. Dovod je jednoduchy: vsetko je zalovatelne a po par zlych skusenostiach prisli na to, ze najlepsie je neist s kozou na trh.

K tym uzasnym referenciam: Pokial viem tak davat negativne referencie je v UK ako v spravnom socializme nezakonne, ale neviem, asi zalezi od toho aku formu zvolia.

No ale musim povedat, ze take tlachy o "rozdavani dobrej nalady" v ref si radsej rozmyslite, lebo po amaterskom preklade z toho moze vzniknut dobry joke.

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Uto Sep 26, 2006 11:12 am

xaxa píšeCOLON
Marlowe píšeCOLON "uzasnych referencii", takze vlastne nemaju ziadny zmysel...
K tym uzasnym referenciam: Pokial viem tak davat negativne referencie je v UK ako v spravnom socializme nezakonne, ale neviem, asi zalezi od toho aku formu zvolia.
len na okraj, pokial o tom neviete, tak personalisti na celom svete maju vlastny system vystraznych znameni, ked sa skutocne referencie zasifruju medzi riadky a spravny personalista si vie referencie precitat v "skutocnom" zneni, napr. menovany velmi prispieval k utuzovaniu priatelskych vztahov na pracovisku= menovany nemal nic ine dolezitejsie na praci, ako klebetit celu pracovnu dobu a pod. neviem ako je to tu v uk, ale urcite to bude fungovat aj tu. Takze aj navonok formalne referencie mozu (nemusia) v skutocnosti obsahovat dolezity odkaz pre buduceho zamestnavatela, hlavne ak to nepisal priamy sef ale niekto z HR.
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

r.carlos
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8

referencia

Poslať od r.carlos » Str Sep 27, 2006 12:26 pm

Pracoval som vo velkej stavebnej firme MPL v Ba.Tato firma sa zaobera dovozom a predajom stavebneho materialu.Nakolko mam vystudovane Stredne odborne uciliste stavebne tak ma tato praca velmi obohatila v mojej profesii,ktoru som vystudoval.
Naucil som sa rozpoznavat stavebny material,ktory na aky ucel sa pouziva v stavebnictve.Zaroven rozpoznavat jeho vlastnosti ako su napr:zvukovo-izolacne,tepelno izolacne a horlavost materialu.

Moja praca spocivala vtom,ze som komunikoval s klientami kazdy den a zaroven som im radil,kde a kam sa material pouziva a tento tovar som im aj vydaval ako skladnik.
Moja praca spocivala aj vtom,ze ked prisiel tovar z fabriky tak som ho musel prebrat a rozdelit na urcene miesto v sklade.Boli dni ked som musel objednany tovar pre klienta odviezt autom na urcene miesto.Moja profesia skladnika spocivala aj vtom,ze sme museli po kazdom pracovnom dni v sklade upratat.
Tato praca bola tazka a narocna,ale velmi mi dala do zivota.

Vladimir je velmi pracovity a zodpovedny mlady muz na ktoreho sa mozte vzdy spolahnut.
Jeho pracovna atmosfera posobila na ostatnych kolegov velmi prijemne.Zaroven bol komunikativny a vzdy vesely.Bol oblubenym skladnikom pre nasich klientov.

r.carlos
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8

referencia

Poslať od r.carlos » Str Sep 27, 2006 12:28 pm

Dakujem za prispevky decka.

Mam tu aj priklad a neviem ci to takto moze vyzerat,co myslite?

mirushka13
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 48
RegistrovanýCOLON Pon Sep 18, 2006 4:14 pm
BydliskoCOLON Londyn

Poslať od mirushka13 » Str Sep 27, 2006 1:24 pm

JE TO V POHODE, ale tie prve dva odseky su o tebe- od teba!! referencia je viac menej len ten posledny odsek, pretoze je to od tretej osoby, cize to nemozes pisat ty. a ked ti tretia osoba dava referenciu, tak by to malo byt na firemnou papiere, podpisane sefom, v tretej osobe.

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Re: referencia

Poslať od bajka » Str Sep 27, 2006 1:47 pm

Ako pise mirushka13, prve 2 odseky patria do Motivacneho listu a treti odstavec by mohol byt Odporucanie.
Vyhodila by som slova "musel". Lepsie znie: "Objednaval som tovar." nez "Musel som objednavat tovar."
Do Odporucania by som pridala viac faktov, ako napr.od kedy do kedy vo firme zamestnanec(Ty) pracoval.

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Poslať od xaxa » Str Sep 27, 2006 2:34 pm

kazisvet píšeCOLON
xaxa píšeCOLON
Marlowe píšeCOLON "uzasnych referencii", takze vlastne nemaju ziadny zmysel...
len na okraj, pokial o tom neviete, tak personalisti na celom svete maju vlastny system vystraznych znameni, ked sa skutocne referencie zasifruju medzi riadky a spravny personalista si vie referencie precitat v "skutocnom" zneni, napr. menovany velmi prispieval k utuzovaniu priatelskych vztahov na pracovisku= menovany nemal nic ine dolezitejsie na praci, ako klebetit celu pracovnu dobu a pod. neviem ako je to tu v uk, ale urcite to bude fungovat aj tu. Takze aj navonok formalne referencie mozu (nemusia) v skutocnosti obsahovat dolezity odkaz pre buduceho zamestnavatela, hlavne ak to nepisal priamy sef ale niekto z HR.
Toto je taka prupovidka, ktoru pocuvam asi tak 10 rokov, ale nemyslim, ze je to pravda. Teda netvrdim, ze sa nepouzivaju obcas velavravne formulacie, ale asi neexistuje nejaky "system".

Ono totiz rozsirovanie negativnych informacii je dost hra s ohnom a to co je akceptovatelne pri rozhovore dvoch partnerov moze na papieri vyustit do tucnych zalob a podobne.

r.carlos
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8

referencia

Poslať od r.carlos » Str Sep 27, 2006 5:51 pm

Dakujem za postrehy

Takze ten 3odstavec by aj stacil?Netreba tam viac toho dat,ja neviem poradte ci tam nieco treba,alebo nie.

Nasa firma MPL sa zaujima dovozom a predajom stavebneho materialu. Vladimir pracoval v nasej firme od roku 2002 do roku 2005.S jeho schopnostami sme boli nadmieru spokojny.

Vladimir je velmi pracovity a zodpovedny mlady muz na ktoreho sa mozte vzdy spolahnut.
Jeho pracovna atmosfera posobila na ostatnych kolegov velmi prijemne.Zaroven bol komunikativny a vzdy vesely.Bol oblubenym skladnikom pre nasich klientov

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345

Poslať od bajka » Str Sep 27, 2006 7:03 pm

Neni to zle, ale chybaju mi tam este fakty. Nazov Tvojej pozicie, v akom vztahu/pozicii k Tebe je ten, kto to pise, na akom cisle alebo emalovej adrese si mozno referencie overit a urcite aj to aku pracu si vykonaval(to si mal v tym prvych dvoch odstavcoch, ale napis strucnejsie a v 2.osobe).
Neviem ako dobre vies anglicky, ale nasla som nieco tuto: http://jobsearchtech.about.com/cs/refer ... letter.htm
Tu je aj priklad, aby si vedel akou vetou zacat a skoncit:
http://jobsearchtech.about.com/od/lette ... 0_smp3.htm

r.carlos
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8

referencia

Poslať od r.carlos » Str Sep 27, 2006 10:46 pm

To Whom It May Concern:

Nasa firma MPL sa zaujima dovozom a predajom stavebneho materialu. Vladimir pracoval v nasej firme od roku 2002 do roku 2005.S jeho schopnostami sme boli nadmieru spokojny.
Vladimir bol poradca predaja a zaroven skladnik v nasej firme.

Moja praca spocivala vtom,ze som komunikoval s klientami a zaroven im radil,kde a kam sa material pouziva a tovar im aj vydal so skladu.Samozrejme,ked prisiel tovar z fabriky tak som ho musel prebrat a rozdelit na urcene miesto v sklade. Tato praca bola tazka a narocna,ale velmi mi dala do zivota.

Ja XY nadriadeny Vladimirovi ,mozem povedat ze je velmi pracovity a zodpovedny mlady muz na ktoreho sa mozte vzdy spolahnut.
Jeho pracovna atmosfera posobila na ostatnych kolegov velmi prijemne.Zaroven bol komunikativny a vzdy vesely.Bol oblubenym skladnikom pre nasich klientov.

Moj kontakt je XY@zoznam.sk popripadne tel:................

Dufam,ze uz je to ok co myslite?Vopred dakujem.

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345

Poslať od bajka » Str Sep 27, 2006 10:59 pm

Myslim, ze to uz nema daleko od idealu ;-)
Este vyhod tu prvu osobu a pis to v druhej. Cize namiesto "Moja praca spocivala vtom" bude "Carlosova praca spocivala v tom", namiesto "tovar som musel preberat" bude "tovar musel preberat", atd. Proste to cele pise Tvoj nadriadeny a nie Ty.

r.carlos
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8

referencia

Poslať od r.carlos » Štv Sep 28, 2006 1:28 pm

To Whom It May Concern:

Vladimirova praca spocivala vtom,ze komunikoval s klientami a zaroven im radil,kde a kam sa material pouziva a tovar im aj vydal so skladu.Samozrejme,ked prisiel tovar z fabriky tak ho musel prebrat a rozdelit na urcene miesto v sklade.Profesia skladnika zahrnovala aj to,ze po kazdom pracovnom dni,musel sklad upratat.Ako sam hovoril:tato praca bola tazka a narocna,ale velmi mu dala do zivota.

Ja XY nadriadeny Vladimirovi ,mozem povedat ze je velmi pracovity a zodpovedny mlady muz na ktoreho sa mozte vzdy spolahnut.
Moj kontakt je XY@zoznam.sk popripadne tel:................

A teraz dufam,ze je to ok!!!

Viete to niekto aj prelozit prosim,lebo moja angl. nieje az tak dobra.PLEASE.

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345

Poslať od bajka » Štv Sep 28, 2006 3:10 pm

Niekde sa Ti stratil prvy odstavec. Ale uz je to opat lepsie.
Prekladanie necham na niekoho ineho. Som zvedava, ci sa nejaky dobrovolnik najde.
Tvoj sef po anglicky nevie? Lebo ak nie, tak ked mu bude chciet Tvoj potencionalny zamestnavatel zavolat, tak mu moze byt zvlastne, ze podpisal nieco, comu nerozumel a co ani sam nepisal.

BUTTON_POST_REPLY