Dá sa robiť bez pracovnej zmluvy legálne?!

Všetko o mzdách, platoch, výplatách, daniach a odvodoch v Anglicku.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Maniak
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 26
RegistrovanýCOLON Pia Feb 25, 2011 4:07 pm

Dá sa robiť bez pracovnej zmluvy legálne?!

Poslať od Maniak » Ned Máj 22, 2011 10:02 pm

Onedlho nastupujem v novej robote, všetko vypadá jak tak v pohode i keď nič moc až na to že mi nedajú zmluvu. Jedná sa o malí podnik s 2ma zamestnancami, majiteľka mi povedala že podla UK zákonov mi zmluvu dávať nemusí ak má pod 5 zamestnancov, je to pravda?!

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Re: Dá sa robiť bez pracovnej zmluvy legálne?!

Poslať od carfaxcat » Ned Máj 22, 2011 11:48 pm

http://www.adviceguide.org.uk/index/you ... oyment.htm
http://www.direct.gov.uk/en/Employment/ ... /DG_175704
http://www.direct.gov.uk/en/Employment/ ... G_10037109

Je to legalne, zamestnavatel sa s tebou moze slovne dohodnut na vykonavani prace, pisomne by ti mal dat "written statement of employment particulars" do dvoch mesiacov. Toto musi obsahovat tvoje meno a meno zamestnavatela/firmy, datum zacatia prace, vysku zarobku, frekvenciu vyplat (mesacne, tyzdenne), pocet hodin (za tyzden), zalezitosti tykajuce sa dovolenky - teda na kolko dni volna mas narok a kolko ti zamestnavatel za toto obdobie zaplati (pripadne, ci ti zaplati), nazov pracovnej pozicie, adresa, kde mas vykonavat pracu, disciplinarne zalezitosti, nemocensku, pripadne ci ma zamestnavatel nejaky penzijny fond a ty do neho mozes prispievat.

Pozri si linky hore, tam mas podrobnosti, pripadne kontaktuj CAB. Davaj si vsak pozor, aby za teba zamestnavatel odvadzal NI (predpokladam, ze budes zarabat tolko, aby si bol nad minimalnym limitom platenia odvodov). Dostanes vyplatne pasky? Ja len tak, pokial by vyplata mala byt v hotovosti na ruku, tak tomu velmi neverim.
Yawl adda goo deyn oigh street in Artlenock en ava look at that noo pep shop yent arf shaarp if yu dunt.

Maniak
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 26
RegistrovanýCOLON Pia Feb 25, 2011 4:07 pm

Poslať od Maniak » Pon Máj 23, 2011 12:01 am

Mám možnosť dostávať peniaze v čistom alebo s nich odvádzať dane a nino, predpokladám že prvá možnosť je ilegálna, budem u nich s platom týždeň po predu a budem mať týždnové výplaty. Mám dostávať 200£ týždenne, robiť by som mal 5-6 hodín denne 6dní v týždni + budem mať ubytovanie v mieste roboty grátis ako súčasť výplaty a 2-3 jedlá denne, 6dní v týždni. Fakt netuším ako to chcú zapísať do tých papierov.

grief
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 432
RegistrovanýCOLON Sob Jún 23, 2007 7:54 pm
CONTACTCOLON

Poslať od grief » Pon Máj 23, 2011 4:59 am

Maniak píšeCOLONMám možnosť dostávať peniaze v čistom alebo s nich odvádzať dane a nino, predpokladám že prvá možnosť je ilegálna
To skor asi mysleli tak, ze ta zamestnaju ako self-employed a dane s odvodmi si budes platit sam z tych 200/tyzden, alebo budes zamestnanec a odvedu to oni.
budem u nich s platom týždeň po predu a budem mať týždnové výplaty.
To je tak divne sformulovane, ak si myslel, ze ti budu platit tyzden dozadu, tak to je v pohode (odrobis prve dva tyzdne, dostanes prvu tyzdnovu vyplatu).
Mám dostávať 200£ týždenne, robiť by som mal 5-6 hodín denne 6dní v týždni + budem mať ubytovanie v mieste roboty grátis ako súčasť výplaty a 2-3 jedlá denne, 6dní v týždni. Fakt netuším ako to chcú zapísať do tých papierov.
Celkom v pohode to mas, dakych 850 libier mesacne + strava + ubytko... kopec ludi zaraba za mesiac 1000-1200 v hrubom a na najom a stravu daju trebars polovicu... good luck

BUTTON_POST_REPLY