Stránka 1 z 1

Dá sa robiť bez pracovnej zmluvy legálne?!

NapísalCOLON Ned Máj 22, 2011 10:02 pm
od Maniak
Onedlho nastupujem v novej robote, všetko vypadá jak tak v pohode i keď nič moc až na to že mi nedajú zmluvu. Jedná sa o malí podnik s 2ma zamestnancami, majiteľka mi povedala že podla UK zákonov mi zmluvu dávať nemusí ak má pod 5 zamestnancov, je to pravda?!

Re: Dá sa robiť bez pracovnej zmluvy legálne?!

NapísalCOLON Ned Máj 22, 2011 11:48 pm
od carfaxcat
http://www.adviceguide.org.uk/index/you ... oyment.htm
http://www.direct.gov.uk/en/Employment/ ... /DG_175704
http://www.direct.gov.uk/en/Employment/ ... G_10037109

Je to legalne, zamestnavatel sa s tebou moze slovne dohodnut na vykonavani prace, pisomne by ti mal dat "written statement of employment particulars" do dvoch mesiacov. Toto musi obsahovat tvoje meno a meno zamestnavatela/firmy, datum zacatia prace, vysku zarobku, frekvenciu vyplat (mesacne, tyzdenne), pocet hodin (za tyzden), zalezitosti tykajuce sa dovolenky - teda na kolko dni volna mas narok a kolko ti zamestnavatel za toto obdobie zaplati (pripadne, ci ti zaplati), nazov pracovnej pozicie, adresa, kde mas vykonavat pracu, disciplinarne zalezitosti, nemocensku, pripadne ci ma zamestnavatel nejaky penzijny fond a ty do neho mozes prispievat.

Pozri si linky hore, tam mas podrobnosti, pripadne kontaktuj CAB. Davaj si vsak pozor, aby za teba zamestnavatel odvadzal NI (predpokladam, ze budes zarabat tolko, aby si bol nad minimalnym limitom platenia odvodov). Dostanes vyplatne pasky? Ja len tak, pokial by vyplata mala byt v hotovosti na ruku, tak tomu velmi neverim.

Re: Dá sa robiť bez pracovnej zmluvy legálne?!

NapísalCOLON Pon Máj 23, 2011 12:01 am
od Maniak
Mám možnosť dostávať peniaze v čistom alebo s nich odvádzať dane a nino, predpokladám že prvá možnosť je ilegálna, budem u nich s platom týždeň po predu a budem mať týždnové výplaty. Mám dostávať 200£ týždenne, robiť by som mal 5-6 hodín denne 6dní v týždni + budem mať ubytovanie v mieste roboty grátis ako súčasť výplaty a 2-3 jedlá denne, 6dní v týždni. Fakt netuším ako to chcú zapísať do tých papierov.

Re: Dá sa robiť bez pracovnej zmluvy legálne?!

NapísalCOLON Pon Máj 23, 2011 4:59 am
od grief
Maniak píšeCOLONMám možnosť dostávať peniaze v čistom alebo s nich odvádzať dane a nino, predpokladám že prvá možnosť je ilegálna
To skor asi mysleli tak, ze ta zamestnaju ako self-employed a dane s odvodmi si budes platit sam z tych 200/tyzden, alebo budes zamestnanec a odvedu to oni.
budem u nich s platom týždeň po predu a budem mať týždnové výplaty.
To je tak divne sformulovane, ak si myslel, ze ti budu platit tyzden dozadu, tak to je v pohode (odrobis prve dva tyzdne, dostanes prvu tyzdnovu vyplatu).
Mám dostávať 200£ týždenne, robiť by som mal 5-6 hodín denne 6dní v týždni + budem mať ubytovanie v mieste roboty grátis ako súčasť výplaty a 2-3 jedlá denne, 6dní v týždni. Fakt netuším ako to chcú zapísať do tých papierov.
Celkom v pohode to mas, dakych 850 libier mesacne + strava + ubytko... kopec ludi zaraba za mesiac 1000-1200 v hrubom a na najom a stravu daju trebars polovicu... good luck