Preklad angl. termínov na výplatnej páske

Všetko o mzdách, platoch, výplatách, daniach a odvodoch v Anglicku.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Marína
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 12
RegistrovanýCOLON Uto Feb 21, 2006 4:44 pm

Preklad angl. termínov na výplatnej páske

Poslať od Marína » Uto Feb 21, 2006 6:13 pm

Prosím o radu a trpezlivosť.
Môj syn pracoval v UK od 11/05 do 13.1.06. Potrebujem mu podať daň.priznanie(nie je prítomný) v SR. Zamestnávateľ ani na opakované výzvy mu neposlal P45 a ani výplatné pásky za r.2006. Alebo to malo byť nejaké iné P-čko? Ak budem nútená, podám daň.priznanie z výplatnej pásky k 31.12.05. Potrebujem však preklad, aby som poznala jednotlivé pojmy.
V hornej hlavičke okrem mena, firmy a dátumu je uvedené:
TAX CODE
PAY METHOD
PERIOD
Pod TOTAL YEAR TO DATE je:
TOTAL PAY
TAXABLE PAY
TAX
N.I. EMPLOYEE
N.I. EMPLOYER
Pod PAYMENTS:
Basic Pay
Pod DEDUCTIONS:
Tax
N.I.
Na tomto fóre som sa dopátrala, že bol povinný si vyžiadať číslo N.I. On sa ale neprihlásil a oň nepožiadal. T.z., že
1.jeho odvody(alebo je to daň?) zamestnávateľ zrážal a odosielal napr. pod dátumom narodenia?
2.Ak nemal číslo N.I. pridelené, môže požiadať o vrátenie dane. Ak áno, kde a koho?
Veľmi pekne vám ďakujem.
P.S.: Dá sa vôbec nejakým spôsobom prinútiť zamestnávateľ, aby mu súhrné potvrdenie o príjme, odvodoch na sociál.zabezpečenie a daň poslal?

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Re: Vrátenie dane z UK a NI

Poslať od xaxa » Uto Feb 21, 2006 8:38 pm

TAX CODE - danovy kod (zjednodusene: ked si prv tri cislice vynasobis x10 tak dostanes velkost nezdanitelneho zakladu)
PAY METHOD - druh platby
PERIOD - obdobie
Pod TOTAL YEAR TO DATE je: - celkovo do dnesneho datumu
TOTAL PAY - celkova mzda
TAXABLE PAY- zdanitelna mzda
TAX - dan
N.I. EMPLOYEE - poistenie (odvody) cast zamestnanca
N.I. EMPLOYER - poistenie (odvody) cast zamestnavatela
Pod PAYMENTS: - platby
Basic Pay - podla mna nieco ako zakladna sadzba (t.j. keby boli nadcasy platene zvlast tak by sa to tu objavilo), ale tazko povedat, v zivote som tu vyplatnu pasku nevidel
Pod DEDUCTIONS: - odpocty
Tax - dan
N.I. - poistenie (odvody)

Marína píšeCOLON P.S.: Dá sa vôbec nejakým spôsobom prinútiť zamestnávateľ, aby mu súhrné potvrdenie o príjme, odvodoch na sociál.zabezpečenie a daň poslal?
Hlavne pan syn mal dostat P45 ked tam koncil. Ale myslim, ze zamestnavatel je povinny toto vydat.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Str Feb 22, 2006 12:14 am

xaxa píšeCOLONHlavne pan syn mal dostat P45 ked tam koncil. Ale myslim, ze zamestnavatel je povinny toto vydat.
Ako nahrada v pripade, ze zamestnavatel odmietol vydat P45, sluzi formular P46.
If you've lost your P45, you won't be able to get a replacement. Your new employer will give you a form P46 to complete so that HMRC can give you a code number for your new employment.
Zdroj

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Str Feb 22, 2006 12:23 am

Marína píšeCOLON2.Ak nemal číslo N.I. pridelené, môže požiadať o vrátenie dane. Ak áno, kde a koho?
UK Danovy urad sa vola Inland Revenue. Odporucal by som kontaktovat priamo ich - na web stranke su uvedene kontaktne detaily.
Marína píšeCOLONDá sa vôbec nejakým spôsobom prinútiť zamestnávateľ, aby mu súhrné potvrdenie o príjme, odvodoch na sociál.zabezpečenie a daň poslal?
Vystavit P45 je povinnost zamestnavatela. Preto by som ho dookola otravoval, az kym mi P45 neposle. Presne tento problem sme nedavno riesili nasej kamaratke - otravovali sme jej byvalu manazerku, potom aj centralnu kancelariu, az kym P45 neposlali.

Marína
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 12

Poslať od Marína » Str Feb 22, 2006 5:47 am

xaxa a jaro, ďakujem vám za pomoc a ochotu.
Marína
Dovoľte mi, už dúfam, že posledné otázky.
jaro píšeCOLONAko nahrada v pripade, ze zamestnavatel odmietol vydat P45, sluzi formular P46..
Kto vydáva formulár P46?
xaxa píšeCOLONTAX CODE - danovy kod (zjednodusene: ked si prv tri cislice vynasobis x10 tak dostanes velkost nezdanitelneho zakladu)
To znamená, že ak je TAX CODE 489L/1, tak nezdaniteľný základ je 4890 libier? Čiže ak TOTAL PAY bol nižší, bola by mu vrátená celá daň, ktorú odviedol?

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Str Feb 22, 2006 10:30 am

Marína píšeCOLONKto vydáva formulár P46?
Normalne novy zamestnavatel. Ale aj s tym som sa stretol, ze stary zamestnavatel (siet supermarketov) stratil P45 a tak vystavil P46. Fakt by som odporucil kontaktovat IR.
Marína píšeCOLONTo znamená, že ak je TAX CODE 489L/1, tak nezdaniteľný základ je 4890 libier? Čiže ak TOTAL PAY bol nižší, bola by mu vrátená celá daň, ktorú odviedol?
Ano. Tu su presne sadzby dane z prijmu, vratane nezdanitelneho zakladu (personal allowance).

Marína
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 12

Poslať od Marína » Str Feb 22, 2006 9:04 pm

Ďakujem Jaro.

BUTTON_POST_REPLY