znizenie dane

Všetko o mzdách, platoch, výplatách, daniach a odvodoch v Anglicku.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
marshall18
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 2
RegistrovanýCOLON Pia Nov 17, 2006 8:30 pm
BydliskoCOLON Bristol

znizenie dane

Poslať od marshall18 » Pia Nov 17, 2006 8:44 pm

kto mi prosim poradi, co mam robit, ak som v anglicku uz 3 mesiace a na vyplatnej paske mi stale svieti 22% dan a chcel by som ju znizit. Kde sa mozem obratit? A ake formulare treba vypisat?

Dakujem

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Re: znizenie dane

Poslať od xaxa » Pia Nov 17, 2006 9:56 pm

marshall18 píšeCOLONkto mi prosim poradi, co mam robit, ak som v anglicku uz 3 mesiace a na vyplatnej paske mi stale svieti 22% dan a chcel by som ju znizit. Kde sa mozem obratit? A ake formulare treba vypisat?

Dakujem
nice one :)

Marlowe
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 204
RegistrovanýCOLON Sob Apr 16, 2005 4:22 pm
BydliskoCOLON Westminster

Poslať od Marlowe » Sob Nov 18, 2006 8:23 pm

marshall18 píšeCOLONkto mi prosim poradi, co mam robit, ak som v anglicku uz 3 mesiace a na vyplatnej paske mi stale svieti 22% dan a chcel by som ju znizit. Kde sa mozem obratit?
Ak chces znizit 22% dan, jediny na koho sa mozes obratit je Tony Blair (a aj to len do maja 2007 :-)
Bud rad ze neplatis 40% ako ti bohatsi z nas (len tak mimochodom ja medzi nich nepatrim) :-)

peter_SX
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 26
RegistrovanýCOLON Uto Sep 19, 2006 11:01 pm

Poslať od peter_SX » Sob Nov 18, 2006 9:17 pm

strasne ma vie nasrr ked niekto ako je aj napr. xaxa or marshall18 co su "Addicted Consultant" takto radi, myslite si , ze ocakaval nejake taketo odpovede? srandicky? Nevidis, ze je to novacik a pri vasom super IQ uz z jeho stlizacie je jasne ze nevie...

add2: ked teraz odpises, ze sa to tu otom popisalo vela, tak na to ti odpoviem uz teraz. Naco tu potom chodis??? a citas? a hlavne, naco mrhas svojim drahocennym casom, odpisanimm blbej odpovede?????

kuva, ale ste ma uz nasrali!

zaza
Member
Member
PríspevkyCOLON 63
RegistrovanýCOLON Ned Apr 03, 2005 4:53 pm
BydliskoCOLON Batovka

Poslať od zaza » Sob Nov 18, 2006 9:40 pm

peter_SX píšeCOLONstrasne ma vie nasrr ked niekto ako je aj napr. xaxa or marshall18 co su "Addicted Consultant" takto radi, myslite si , ze ocakaval nejake taketo odpovede? srandicky? Nevidis, ze je to novacik a pri vasom super IQ uz z jeho stlizacie je jasne ze nevie...

add2: ked teraz odpises, ze sa to tu otom popisalo vela, tak na to ti odpoviem uz teraz. Naco tu potom chodis??? a citas? a hlavne, naco mrhas svojim drahocennym casom, odpisanimm blbej odpovede?????

kuva, ale ste ma uz nasrali!
ja sa snazim neodpisovat na vsetko na co mam nazor...ale tu napisem svoju plnu podporu peter SX...niekedy mi pripada, ako keby ti, co su tu uz dlhsie nemali strpenie s tymi, co este len zacinaju...ja viem, ze je tu uz toho pisaneho strasne vela o vsetkom...ale obcas clovek nenajde presne to co hlada a mozno mu pomoze ked sa to opyta po "svojom"...

binman
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 15
RegistrovanýCOLON Str Okt 18, 2006 7:58 pm

Poslať od binman » Sob Nov 18, 2006 9:45 pm

Neviem presne, ci hladas tuto odpoved, ale do zhruba £5k by si mal byt nezdaneny. Kedze si zamestnavatelovi nedal P45, tak nevie, kolko si doteraz zarobil a strhava ti 22%. O ich vratenie mozes poziadat Inland Revenue po 5.4.2007, ked im posles prislusny formular (cislo som zabudol) plus P60, pokial budes este stale zamestnany, respektive P45, pokial uz nie.

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Sob Nov 18, 2006 10:32 pm

Vazeni, kam by sme dosli keby sme donekonecna odpovedali ciastocnymi odpovedami na kazdu opakujucu sa otazku.

Keby toto forum bolo moderovane ako forum s velkym poctom pouzivatelov, tento thread by bol uz davno uzamknuty.

Mna osobne pobavila priamost tej otazky. Mna prave stat ide chargnut o 40% dan + VAT, nemate nejake riesenie ako ju znizit?? :))

pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 306
RegistrovanýCOLON Str Feb 23, 2005 10:05 pm
BydliskoCOLON Twickenham

Poslať od pankac » Sob Nov 18, 2006 10:39 pm

To kolko preddavku na dan sa ti strhava z platu zavisi od prideleneho danoveho kodu (tax code). Ten prideluje danovy urad (v zavislosti od roznych podmienok v podstate tak aby si odviedol kolko treba podla tvojho ocakavaneho rocneho platu). V pripade, ze ti odide presne 22%, mas zrejme kod BR.. bezne pridelovany ludom ktori pracuju v UK po prvy krat.
Cize skusil by som sa opytat najprv u zamestnavatela, pripadne priamo na danovom urade (HMRC).
Viac detailov najdes na strankach HMRC: tu a tu.

Marlowe
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 204
RegistrovanýCOLON Sob Apr 16, 2005 4:22 pm
BydliskoCOLON Westminster

Poslať od Marlowe » Sob Nov 18, 2006 10:46 pm

peter_SX píšeCOLONkuva, ale ste ma uz nasrali!
Uz po "nice one" prispevku som vedel ze niekoho poriadne naserieme ale dnes je sobota, tak som prihodil aj ja polienko do ohna (ci ako sa to hovori).
Deti, deti, neberte vsetko tak vazne.

pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 306
BydliskoCOLON Twickenham

Poslať od pankac » Sob Nov 18, 2006 10:47 pm

xaxa píšeCOLONMna prave stat ide chargnut o 40% dan + VAT, nemate nejake riesenie ako ju znizit?? :))
Ee..pamatam si dobre, ze si kontraktor? zrejme s vlastnou firmou, kedze spominas VAT? Preco teda 40%??

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Ned Nov 19, 2006 12:11 am

pankac píšeCOLON
xaxa píšeCOLONMna prave stat ide chargnut o 40% dan + VAT, nemate nejake riesenie ako ju znizit?? :))
Ee..pamatam si dobre, ze si kontraktor? zrejme s vlastnou firmou, kedze spominas VAT? Preco teda 40%??
1. blizi sa cas vyplaty dividend (vlastne uz tu je :) ) a ja budem hlboko v higher rate tax.

2. niekde na zaciatku mi uctovnik vypocital, ze zo svojho prijmu (bez VAT) dokazem v cistom zinkasovat 63% ak budem az po usi v IR35, alebo 74% mimo IR35. Ta strata zahrna samozrejme aj NI a odhadovane naklady firmy. To vsak bolo na zaciatku a odvtedy som zvysil rate o 30% takze to bude podla moznosti este horsie.

pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 306
BydliskoCOLON Twickenham

Poslať od pankac » Ned Nov 19, 2006 12:31 am

Ok, ja len k tym 40% tolko, ze vyplacat si dividendy nad higher tax limit nie je vzdy nutne (aj ked to je samozrejme individualne, nie kazdemu staci cca £25k cisteho na rok..:), peniazky mozu zostat aj vo firme, vyplatit sa neskor, napr. ked uz bude clovek sediet na Slovensku (alebo v karibiku), alebo pri zaniku firmy (iba capital gains tax + pravdepodony taper relief) atd...

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Ned Nov 19, 2006 12:41 am

pankac píšeCOLONOk, ja len k tym 40% tolko, ze vyplacat si dividendy nad higher tax rate nie je vzdy nutne (aj ked to je samozrejme individualne, nie kazdemu staci cca £25k cisteho na rok..:), peniazky mozu zostat aj vo firme, vyplatit sa neskor, napr. ked uz bude clovek sediet na Slovensku (alebo v karibiku), alebo pri zaniku firmy (iba capital gains tax + pravdepodony taper relief) atd...
No dobry napad, cosi o tom zistim, ale ja chcem stavat na slovensku takze asi sa nevyhnem. Kedze vidim kam sa uberaju ceny pozemkov v okoli BA, pripadne v Rakusku, tak cim skor kupim tym lepsie bez ohladu na dan.

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Pon Nov 20, 2006 9:47 am

xaxa píšeCOLON No dobry napad, cosi o tom zistim, ale ja chcem stavat na slovensku takze asi sa nevyhnem. Kedze vidim kam sa uberaju ceny pozemkov v okoli BA, pripadne v Rakusku, tak cim skor kupim tym lepsie bez ohladu na dan.
Xaxa, ak chces stavat na slovensku, to uz je lacnejsie kupovat v madarsku, hen rajka je za rohom a ceny pozemkov a domov sa tam este vzdy pohybuju na urovni Sk spred 5 rokov :)
A co sa tyka tych 40%, nevies najst cestu ako tvoje prachy legalne prepumpovat na slovensko? Tu je predsa len 19% dan (zatial).
Nemozes mieco "robit" pomocou slovenskych firiem (hoci tvojich vlastnych), trebars cez net?
Neviem co vsetko robis, ale uvaz, ci nieco pre teba nemozu "robit" na slovensku a pracu ti posielat napr cez net? To len tak na okraj ako napad na zamyslenie.

A este odkaz pre petra_sx ohladom consultantov a pod.
To, ze tu niekto ma oznacenie ako expert a consultant apod, vobec nic nemusi znamenat o jeho "odbornosti", je to len oznacenie pre kecalkov, tzn. ci viac sa tu vykeciavas, tym "vyssie" si oznacovany, z questa sa dostanes az na experta, ci konsultanta, ale to vobec nemusi nic znamenat.
Vid moj priklad. Nemyslim si, ze som na nieco v UK expert alebo consultant, ale moj pocet prispevkov ma tam "posunul". Nieco ine je to na SK, tam by som bol takym oznacenim podcteny, pretoze consultanta skutocne robim a verim, ze budem aj expert, aspon sa o to snazim.
Naposledy upravil 2 dňa kazisvet, celkovo upravené 0
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

peter_SX
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 26
RegistrovanýCOLON Uto Sep 19, 2006 11:01 pm

Poslať od peter_SX » Pon Nov 20, 2006 1:21 pm

kazisvet píšeCOLONA este odkaz pre petra_sx ohladom consultantov a pod.
ok, :) pohoda, ja o tom viem :)))) uz ma to preslo :)))
xaxa píšeCOLONVazeni, kam by sme dosli keby sme donekonecna odpovedali ciastocnymi odpovedami na kazdu opakujucu sa otazku.

ale ved forum je o radach...
chcel som HLAVNE povedat aj to, ze niektore infosky su aj stare, a mohli sa za tych par rokov aj pozmenit, tak aby som/sme/my vsetci potom niekde po uradoch nehaluzili a nepresvedcali ich o faktoch/cislach atd., ktore uz neplatia... (napr. aj min.mzda sa dvihla z 5.05 na 5,35 , a mozno daky novacik, trebars nemusi bt trulo, ale staci ze nevie poriadne narabat s netom a uz sa niekde odrbe.. :)

len to. prajem pekny den, for all

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Pon Nov 20, 2006 11:48 pm

kazisvet píšeCOLON A co sa tyka tych 40%, nevies najst cestu ako tvoje prachy legalne prepumpovat na slovensko? Tu je predsa len 19% dan (zatial).
Nemozes mieco "robit" pomocou slovenskych firiem (hoci tvojich vlastnych), trebars cez net?
Neviem co vsetko robis, ale uvaz, ci nieco pre teba nemozu "robit" na slovensku a pracu ti posielat napr cez net? To len tak na okraj ako napad na zamyslenie.
No da sa to aj tak robit, len nemam na to guraz. Ono si to totiz treba vediet aj obhajit pri danovej kontrole, a tam konci sranda. Myslim, ze tu v UK je to trosku tvrdsie s danovakmi nez na slovensku, pretoze podnikanie tu uz ma predsa len nejaku tradiciu a uz to videli vselijakych lotrikov.

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Uto Nov 21, 2006 9:08 am

xaxa píšeCOLONNo da sa to aj tak robit, len nemam na to guraz. Ono si to totiz treba vediet aj obhajit pri danovej kontrole, a tam konci sranda. Myslim, ze tu v UK je to trosku tvrdsie s danovakmi nez na slovensku, pretoze podnikanie tu uz ma predsa len nejaku tradiciu a uz to videli vselijakych lotrikov.
ved preto som pisal, ze ci si mozes dat nieco robit na slovensku. Ak by si robil napr. nejake programovanie, dat si urobit program na slovensku musi byt urcite legalna cesta aj v UK.
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Uto Nov 21, 2006 10:27 am

kazisvet píšeCOLON
xaxa píšeCOLONNo da sa to aj tak robit, len nemam na to guraz. Ono si to totiz treba vediet aj obhajit pri danovej kontrole, a tam konci sranda. Myslim, ze tu v UK je to trosku tvrdsie s danovakmi nez na slovensku, pretoze podnikanie tu uz ma predsa len nejaku tradiciu a uz to videli vselijakych lotrikov.
ved preto som pisal, ze ci si mozes dat nieco robit na slovensku. Ak by si robil napr. nejake programovanie, dat si urobit program na slovensku musi byt urcite legalna cesta aj v UK.
Len neviem co by si urobil, keby ta IR poziadala aby si ukazal znalcovi ten program co vznikol na slovensku povedzme za £30000, pripadne aby si predlozil nejake dokazy ze ta slovenska firma naozaj funguje (mas zamestnancov, prenajate kancelarie, atd). :)

Dost som studoval stranky HMRC a vyzera ze to co som opisal vyssie by sa kludne mohlo stat :)

pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 306
BydliskoCOLON Twickenham

Poslať od pankac » Uto Nov 21, 2006 10:39 am

kazisvet píšeCOLONA co sa tyka tych 40%, nevies najst cestu ako tvoje prachy legalne prepumpovat na slovensko? Tu je predsa len 19% dan (zatial).
Podla toho, co som si o tomto (trochu) zistoval ja, by to bolo riesenie... povedzme v sedej zone. Duplom ak aj SK firmu vlastni ta ista osoba. Mohlo by sa to asi povazovat aj za podnikanie tej slovenskej firmy v UK (a kazda EU firma podnikajuca dlhodobo v UK sa tam musi aj registrovat + odvadzat dane. atd.)
Problem moze byt aj to, ze robota je casto taka (aj v IT), ze ju tazko zadat niekomu inemu kto nie je u klienta (t.j. aby sa dalo obhajit, ze robota sa nevykonava v UK) - napr. ja momentalne travim vacsinu prac.casu s ludmi od klienta, na meetingoch atd... Ak by som to vyfakturoval za povedzme 90% cenu slovenskej firme a taxman by prisiel a pytal sa co konkretne ta firma na Slovensku urobila, tak by som nevedel co povedat. Pri programovani ktore sa da robit na dialku a pod. to moze byt lahsie.

BUTTON_POST_REPLY