EEA Residence Permit

Všetko o programe britskej vlády Registrácia pracovníkov - Worker(s) Registration Scheme - WRS.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Victoria Fox
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 10
RegistrovanýCOLON Štv Máj 27, 2004 4:10 pm
BydliskoCOLON London

EEA Residence Permit

Poslať od Victoria Fox » Štv Okt 06, 2005 3:47 pm

chcela by som sa opytat, ci ma uz niekto skusenosti s registraciou je odpracovanom roku u jedneho zamestnavatela. pouziva sa na to ziadost ''resident permit''.
huxy

Victoria Fox
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 10
BydliskoCOLON London

Poslať od Victoria Fox » Uto Okt 11, 2005 3:19 pm

ja v tom teda chaos vobec nemam. asi ty nemas dostatok informacii. nepytala som sa, na co mi resident permit treba a ako si ho vybavit, lebo to viem. len som chcela vediet, ci niekto nema uz s tym skusenost, ze ako dlho to trva, ci s tym niekto mal problem atd. len pre tvoju info. po odpracovanom roku u jedneho zamestnavatela je vhodne poziadat o resident permit. ten kus papiera je dobry na to, aby si sa mohol volne pohybovat a pracovat v uk. totiz ak zmenis zamestnavatela, resident permit nemas, musis sa znovu registrovat s home office, poziadat o dalsi certifikat, ktory ta opravnuje vykonavat danu pracu. inak ak o to nepoziadas do mesiaca od zaciatku novej prace, praca je ilegalna. zamestnavatel je povinny takeho zamestnanca viac nezamestnavat.
huxy

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Uto Okt 11, 2005 3:43 pm

Victoria Fox píšeCOLONten kus papiera je dobry na to, aby si sa mohol volne pohybovat a pracovat v uk. totiz ak zmenis zamestnavatela, resident permit nemas, musis sa znovu registrovat s home office, poziadat o dalsi certifikat, ktory ta opravnuje vykonavat danu pracu. inak ak o to nepoziadas do mesiaca od zaciatku novej prace, praca je ilegalna. zamestnavatel je povinny takeho zamestnanca viac nezamestnavat.
Nie, nie je to tak Victoria, naozaj sa mylis.

Ked zacnes v UK pracovat, musis sa do 1 mesiaca zaregistrovat do WRS, co stoji £70. Ked zmenis zamestnavatela, zmenis WRS registraciu, vtedy uz nic nneplatis. Ked si odpracujes 1 suvisly rok (u jedneho, alebo viacerych zamestnavatelov) s WRS registraciou, konci ti povinnost registracie vo WRS. Ak po roku zmenis zamestnanie, nemusis sa uz nikde registrovat.

Druha vec je povolenie k pobytu EEA Residence Permit. Kedze je Slovensko v EU, povolenie k pobytu mame automaticky, nemusime on ziadat. Ak vsak chces (alebo potrebujes) doklad o tom, ze tu mas prechodny pobyt, mozes on poziadat. Nie je vsak v ziadnom pripade nevyhnutny pre dalsi zivot a pracu v UK.

MartinaP
Member
Member
PríspevkyCOLON 64
RegistrovanýCOLON Pia Máj 21, 2004 3:35 pm
BydliskoCOLON Kingston-upon-Thames
CONTACTCOLON

Poslať od MartinaP » Uto Okt 11, 2005 4:37 pm

len som chcela vediet, ci niekto nema uz s tym skusenost, ze ako dlho to trva, ci s tym niekto mal problem atd
Victoria

Mam skusenost s vybavovanim EEA Residency Permit. Pred rokom to trvalo asi 6-8 tyzdnov, okrem formularu a dokumentov, pasu atd (podla poziadaviek na webe) treba poslat ofrankovanu obalku so spiatocnou adresou, idealne recorded delivery, ak ti je zivot tvojho pasu mily.
Po par tyzdnoch ti poslu z Home Office 'pohladnicu', teda upevedomenie, ze tvoje dokumenty dostali a ze sa tym budu zaoberat (odporucam to tiez poslat recorded) a ze ak budu mat nejake otazky tak sa na teba obratia. Odo mna uz nic nevyzadovali, modry papierovy preukaz mi prisiel bez problemov. Odvtedy sedi v sufliku, je na nom sice napisane, ze ho mam nosit s pasom pri prechode cez hranice, ale pri prvom pokuse nanutit ho pasovakovy, sa nechapavo na mna pozrel, ze 'toto mi naco ukazujete', ze este take nevidel a povedal, ze to nepotrebujem. O ziadnych inych vyhodach/nevyhodach vlastnit tento kus papiera neviem, pracu Ti neulahci najst, ziaden zamestnavatel sa ta na to nebude pytat, kedze nevie ze take nieco existuje a bohuzial ti tento permit ani nezarucuje pravo na pracu v inych EU krajinach(kde je to obmedzene kvotami/povoleniami), ako si mnohy myslia. Pravo na pobyt mas i bez neho, kdekolvek v EU, na zaklade tvojho slovenskeho obcianstva.

Victoria Fox
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 10
BydliskoCOLON London

re

Poslať od Victoria Fox » Sob Okt 22, 2005 2:32 pm

dakujem vsetkym za radu. ja som totiz pri registracii do wrs dostala brozurku, z ktorej som to asi zle pochopila. tam totiz len pisu, ze sa musim registrovat zakazdym zmenim pracu. nepisali, ze sa po roku prace u jedneho zamestnavatela uz nemusim.
ale aj tak je resident permit na nieco dobry:
However, it is a requirement of the rules that a European Economic Area national should have been issued a Residence Permit before they can qualifying for Indefinite Leave to Remain. If a Residence Permit has not been applied for prior to the completing of the qualifying period an applicant should also complete form EEC1. Both applications should be forwarded together to European Casework.
huxy

malyglip79
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7
RegistrovanýCOLON Str Júl 06, 2005 2:43 pm

residence permit

Poslať od malyglip79 » Uto Feb 28, 2006 1:28 am

Ahojte,
ja som to tiez nepochopila naco je ten residence permit, us som v Uk pracovala skoro 8 rokov ale kedze som tam bola ako student, tak o obcianstvo som si ziadat nemohla, len o residence permit. Myslela som si, ze mi poslu tu modru karty, ktora bude platna na niekolko rokov, no po troch mesiacoch mi prislo residence permit platne len na 6 mesiacov? Na co mi to je? Ved v Anglicku aj bez toho mozem legalne pracovat. A iba na 6 mesiacov? To som nepochopila.

Victoria Fox
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 10
BydliskoCOLON London

residence permit

Poslať od Victoria Fox » Sob Mar 11, 2006 3:38 pm

ja som po niekolkych mesiacoch dostala modru knizku, platnu na styri roky. mnohi hovoria, ze residence permit za vela nestoji. mozno maju pravdu. ale ak chce niekto poziadat neskor o britske obcianstvo, tak medzi prvymi vecami ktore je potrebne spravit, je aj poziadat a dostat residence permit. a potom dalsie veci.
huxy

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Re: residence permit

Poslať od jaro » Ned Mar 12, 2006 6:35 pm

Victoria Fox píšeCOLONale ak chce niekto poziadat neskor o britske obcianstvo, tak medzi prvymi vecami ktore je potrebne spravit, je aj poziadat a dostat residence permit.
To sa zvykne robit naraz, potom.

Bercik
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 1
RegistrovanýCOLON Štv Nov 11, 2004 3:07 pm

info

Poslať od Bercik » Ned Apr 23, 2006 6:38 pm

Kedze uz tiez cakam na dorucenie tej EEA modrej karticky chcel by som si potvrdit nejake info ohladom fin. prispevkov v nezamestnanosti a to:

od juna do konca septembra budem nezamestnany, lebo v septembri zacinam univerzitu, opravnuje ma EEA residence permit dostat nejake £££?

Maju studenti s EEA residence permit narok na nejaku soc. pomoc?

Dik za info.

Miroslav10
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 28
RegistrovanýCOLON Pia Jún 18, 2004 11:29 am
BydliskoCOLON Brighton

Re: info

Poslať od Miroslav10 » Uto Apr 25, 2006 10:03 pm

Takze este raz.Mam problem asi takyto sme tu uz z manzelkou 2 roky.pocas celeho casu sme oficialne zamestnany a registrovany.minuly rok v septembri manzelka zmenila job a ja som uplne zabudol ze sa treba registrovat na home office.
Lenze teraz sa tu dozvedam ak mas odpracovanych min 12 mesiacov u jedneho alebo viacerych zamestnavatelov tak sa uz nemusis registrovat? dobre som to pochopil? ja som si myslel ze musis pracovat suvislych 12 mesiacov u jedneho zamestnavatela...a nie viacerych,
mohol by mi to niekto prosim vysvetlit? chcel som akurat poziadat o resident permitt ale ako sa prave dozvedam nie je my vobec treba alebo je?budem mat s tym problem ak poziadam o resident permitt a oni zistia ze sa manzelka neregistrovala pri novej praci?

scigo
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 47
RegistrovanýCOLON Sob Jan 08, 2005 12:46 am
BydliskoCOLON Banbury
CONTACTCOLON

Poslať od scigo » Uto Apr 25, 2006 11:31 pm

Ahoj Miro, mas pravdu s tym ze sa po odpracovanom roku registrovat nemusis a rata sa ti to aj ked si menil zamestnavatelov. Musis mat odpracovanych skratka 12 mesiacov a to mozes mat okolo 30 dni pauzu medzitym. Co sa tyka resident permit tak ked som si to z manzelkou vybavoval ja, ona nebola v anglicku ani pol roka. Je tam totiz otazka ci zijes v domacnosti s manzelkou (detmi) ktore to dostanu automaticky tiez, aj ked prihlasku pre ne (nich) vypisovat musis zlvast.
Od nas chceli len mojich 12 payslipov, aj manzelkine (tie co dovtedy mala),potom sme im poslali pasy, sobasny list (v slovencine) a WRS certifikaty. Na resident permit sme cakali asi 3 mesiace.

Miroslav10
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 28
RegistrovanýCOLON Pia Jún 18, 2004 11:29 am
BydliskoCOLON Brighton

Poslať od Miroslav10 » Str Apr 26, 2006 9:09 pm

Aha tak dik ja som si to myslel ale uz mam tiez sobasny a dal som si ho doma pre istotu aj prelozit uradne.
teda bat sa nemusim...ale otazkou stale ostava ci je treba alebo nie ten resident permit, na co je to vlastne dobre.Mne je v podstate jedno ako dlho to bude trvat len sa pytam ci je to treba.?
Mne islo len o to ci nebola chyba ked sa manzelka zabudla registrovat lenze p[otom som prisiel na to ze mala vlastne odpracovany rok aj stvrt predtym ako nastupila do noveho zamestnania.taaakze sa niet coho bat dakujem priatelu odlahlo mi.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Štv Apr 27, 2006 9:28 am

Miroslav10 píšeCOLONotazkou stale ostava ci je treba alebo nie ten resident permit, na co je to vlastne dobre.
EEA residence permit nie je potrebny a nema v podstate prakticky vyznam.

MartinaP
Member
Member
PríspevkyCOLON 64
RegistrovanýCOLON Pia Máj 21, 2004 3:35 pm
BydliskoCOLON Kingston-upon-Thames
CONTACTCOLON

RP

Poslať od MartinaP » Štv Apr 27, 2006 1:05 pm

Podla informacii z Home Officu Residency Permit(RP) potrebujes(da sa on uchazdat po roku) ak sa chces uchadzat o Permanent Residency(PR) po 4 rokoch pobytu v UK a o britske obcianstvo (BO). Je mozne, ze PR dostanes aj bez RP, ale BO nedostanes bez PR.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Re: RP

Poslať od jaro » Štv Apr 27, 2006 3:10 pm

MartinaP píšeCOLONPodla informacii z Home Officu Residency Permit(RP) potrebujes(da sa on uchazdat po roku) ak sa chces uchadzat o Permanent Residency(PR) po 4 rokoch pobytu v UK a o britske obcianstvo (BO). Je mozne, ze PR dostanes aj bez RP, ale BO nedostanes bez PR.
HO taktiez informuje tom, ze o RP a PR sa da poziadat sucasne.

Nikol antosova
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 40
RegistrovanýCOLON Štv Aug 31, 2006 10:26 am
BydliskoCOLON Bratislava

EEA permit

Poslať od Nikol antosova » Pon Feb 25, 2008 8:13 pm

ahojte,mohol by mi prosim niekto poradit,ze kde si mozem pozriet na internete,ze ake vsetky doklady potrebujem poslat,aby som mohla poziadat o EEA permit?Dakujem.Ak sa tu uz o tom pisalo,tak sa ospravedlnujem
Nika

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Re: EEA permit

Poslať od carfaxcat » Str Feb 27, 2008 12:15 am

Nikol antosova píšeCOLONahojte,mohol by mi prosim niekto poradit,ze kde si mozem pozriet na internete,ze ake vsetky doklady potrebujem poslat,aby som mohla poziadat o EEA permit?Dakujem.Ak sa tu uz o tom pisalo,tak sa ospravedlnujem
Nika
Nika, na strane 13 tohto formularu najdes odpoved http://www.bia.homeoffice.gov.uk/siteco ... a/eea1.pdf

Dalo
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 43
RegistrovanýCOLON Sob Jan 14, 2006 4:40 pm
BydliskoCOLON Cheltenham

residence permit/certificate

Poslať od Dalo » Pia Jún 27, 2008 9:02 pm

Vyuzil uz niekto niekedy, pripadne poznate niekoho,kto vyuzil residency certificate v praxi? (okrem ziadosti o britske obcianstvo) . Alebo je to tak, ze mame presne tie iste prava a povinnosti s tymto papierom ako aj bez neho a nema prakticke vyuzitie!? Ako som pochopil z tejto diskusie.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Re: EEA Residence Permit

Poslať od carfaxcat » Str Máj 27, 2009 12:10 am

jaro píšeCOLON
MartinaP píšeCOLONPodla informacii z Home Officu Residency Permit(RP) potrebujes(da sa on uchazdat po roku) ak sa chces uchadzat o Permanent Residency(PR) po 4 rokoch pobytu v UK a o britske obcianstvo (BO). Je mozne, ze PR dostanes aj bez RP, ale BO nedostanes bez PR.

HO taktiez informuje tom, ze o RP a PR sa da poziadat sucasne.
Ma niekto vlastnu skusenost, ci sa da o RP poziadat aj v takom pripade, ze ziadatel nema WRS registration card, iba WRS certifikaty pre jednotlivych zamestnavatelov?

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

EEA Residence Permit & IRL

Poslať od carfaxcat » Ned Máj 30, 2010 8:54 pm

V UK som od januara 2005. Prvykrat som sa zaregistrovala v ramci WRS az v januari 2006, ked som zacala v UK pracovat s rozne dlhymi pauzami medzi jednotlivymi zamestnaniami.

Svoju povinnost odpracovat 12 mesiacov neprerusene som splnila v maji 2008, ale nepoziadala som o Registration Certificate, lebo informacny letak k formularu EEA1 pise, ze tato ziadost je dobrovolna.
V auguste 2009 zmenila zamestnavatela (o novu WRS registraciu som samozrejme neziadala).

Zaujimalo by ma, odkedy sa v mojom pripade pocitaju styri roky na ziadost o Indefinite Leave to Remain (IRL) v ramci Treaty Rights a ci vlastne mozem poziadat o RC kedykolvek (napriklad spolu so ziadostou o IRL - myslim, ze by to tak malo byt, ked tak na to zizam, tak aj podla jarovho prispevku).

Je mi jasne, ze mam ako manzelka britskeho obcana pravo poziadat o IRL (formular EEA2 alebo EEA3?), co som este neurobila, hoci mam na to pravo uz dva roky. Za tuto ziadost sa vsak plati plati dost penazi.

Poradi mi niekto? Dakujem.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Uto Jún 01, 2010 7:32 am

Neviem, ci dostanem na fore odpoved na moju otazku, ale v pripade, ze mi odpovie Home Office a ich odpoved bude mat zmysel, tak ju sem nakopirujem.
V predchadzajucom pripade dvaja uradnici z HO mi odpovedali uplne protichodne, jeden z nich mal dokonca fatalne slabu anglictinu...

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Poslať od xaxa » Uto Jún 01, 2010 10:28 am

carfaxcat píšeCOLON V predchadzajucom pripade dvaja uradnici z HO mi odpovedali uplne protichodne,
Britska klasika
carfaxcat píšeCOLONjeden z nich mal dokonca fatalne slabu anglictinu...
Mozno to bol jeden z tych ilegalov ako v tom nedavnom skandale.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Uto Jún 01, 2010 1:43 pm

Bola to dost tragikomicka situacia :)

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Pia Jún 25, 2010 9:58 pm

Iba pridam dalsiu informaciu k svojmu prispevku pod tymto nadpisom z 30.5.2010 - klasicka lakonicka odpoved, stylisticky absolutne hore nohami. Nad nedokoncenymi vetami alebo samostatne stojacimi pristavkami len tak v "lufte" sa nebudem pohorsovat. Podpis pracovnika vo forme znacky (ani moj router nema take krasne meno) a doslova odkaz, ze vsetko je na stranke. Nuz keby vsetko bolo na ich stranke, nepytala by som sa.

heygirl
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
RegistrovanýCOLON Pia Júl 02, 2010 8:13 pm

Poslať od heygirl » Pia Júl 02, 2010 8:41 pm

Ahojte vsetci,

tak ja mam momentalne takyto problem,uz sa nejaky ten piatok snazim odhlasit trvale bydlisko na Svk ... samozrejme neuspesne,kedze vecne odo mna vyzaduju RESIDANCE PERMIT - volala som Home Office a ti mi nevedeli poradit ?? Tak ja uz vazne neviem, na koho sa obratit ... V Uk zijem uz 9-10rokov.

Vedel by mi niekto poradit ako pokracovat?

Gina,prosiiiiim, vies mi poradit ako si odlasit trvale bydlisko na Slovensku?

Dakujem :)

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Pia Júl 02, 2010 8:52 pm

Ja som to urobila pred par rokmi velmi jednoducho, ziadny permit odo mna neziadali (hoci sprosti uradnici na Slovensku nechapu, ze bez adresy trvaleho pobytu sa da zit - spytala som sa ich, preco by to nemalo ist a vyzivala som sa na ich pohladoch). Isla som na miestny urad, kde som zaziadala o zrusenie trvaleho pobytu, co mi na pockanie urobili a potom som isla na policiu, kde som odovzdala OP. Vsetko v priebehu jedneho dna a neplanovane.

Mne z toho vyplyva, ze je to velmi specificka zalezitost pre ten-ktory mestsky urad/evidenciu obyvatelstva. Skus to urobit cez ambasadu, hoci tam nad tym dost krutili nosom, ked som o to ziadala, nakoniec som to urobila na urade v mieste byvaleho trvaleho bydliska.

heygirl
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16

Poslať od heygirl » Uto Júl 13, 2010 10:34 pm

Dakujem :)

Vies,co mi pride smiesne ??? Ze som to uz skusala myslim 2-3krat a stale som na istom mrtvom bode .. Nikto z ludi,ktorych poznam nemal problem z odhlasenim len ja sa som stale na tom istom mieste,kde aj pred 3rokmi :D

Mne pride nepochopitelne to,ze im nestaci,ze na UK vodicaku mam svoje bydlisko,tak isto ako aj list vlastnictva na dom a som vydata za Brita a stale to nejde ...

Ale uvidime,ideme domov v lete,tak skusim zase,ked nie - musim ambasadu ..

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Str Júl 14, 2010 7:29 am

Skusala si si vybavit v UK Indefinite Leave to Remain? To by ti mohli uznat na Slovensku ako dokaz trvaleho pobytu v UK - to, ze ti neuznavaju list vlastnictva bytu/domu, sa vobec nedivim. Myslim, ze po tolkych rokoch pobytu, ak si splnila vsetky poziadavky na jeho ziskanie, by si ho mala dostat. Manzelstvo s Britom s tym nema nic spolocne, bohuzial. Vodicsky preukaz uznavaju iba ako doklad na soferovanie, nie ako dokument, ktory ma uvedenu adresu a pouziva sa ako ID.
Skus este raz tvoj mestsky urad podla trvaleho bydliska (ja som sa odhlasovala z Trencina) - snad sa tam zmenili uradnici, ktovie, ak nie a nemas to na ambasadu velmi daleko, skus tam. Nechapem, preco okolo toho robia taky cirkus.

heygirl
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16

Poslať od heygirl » Str Júl 14, 2010 5:55 pm

carfaxcat píšeCOLON Manzelstvo s Britom s tym nema nic spolocne, bohuzial. Vodicsky preukaz uznavaju iba ako doklad na soferovanie, nie ako dokument, ktory ma uvedenu adresu a pouziva sa ako ID.
Skus este raz tvoj mestsky urad podla trvaleho bydliska (ja som sa odhlasovala z Trencina) - snad sa tam zmenili uradnici, ktovie, ak nie a nemas to na ambasadu velmi daleko, skus tam. Nechapem, preco okolo toho robia taky cirkus.

Ja viem ... Skusala som sa preukazat vsetkym, viacmenej som dufala,ze to nejako zaberie - ale nezabralo :( Ked si zobereries,ze tu ti staci preukazat o bydlisku bill ako ID vodicak a bankova kartu ... Ja som vybavovala v ZA,ale skusim este raz a uvidime.

Indefinite Leave to Remain akurat minuly tyzden som poslala email,prisla mi akurat odpoved,ze sa mi ozvu,ale stale nic .... Ty mas vybavene?

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Str Júl 14, 2010 8:15 pm

Zatial nie, uz som ho mohla mat dva roky a rok obcianstvo, ale momentalne riesim ovela dolezitejsie veci. Pisala som na HO jeden list, ale vobec mi neodpovedali na moju otazku, asi budem par veci zase vybavovat po telefone, ked budem mat trochu viac casu.

heygirl
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16

Poslať od heygirl » Str Júl 14, 2010 10:04 pm

Skoda,som myslela som,ze budes vediet ako nato ....

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Str Júl 14, 2010 10:39 pm

Vo vseobecnosti viem - vyplnuje sa jeden formular, vola sa EEA3, ktory si stiahnes z webstranky UK Border Agency (zagoogli). Asi na 15 stran, k tomu este navod na vyplnenie.
Jedine, co si nepamatam, ze to, kedy som bola mimo UK na dovolenke, nestava sa to casto, ale nepamatam si terminy jednotlivych dovoleniek a navstev mimo UK. Okrem toho mam par otazok, na ktore mi zatial nikto nevie odpovedat - ani tu na fore, ani na HO. Bude to asi metoda pokusu a omylu, resp. dohadovaciek.

12345
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20
RegistrovanýCOLON Uto Nov 20, 2007 11:10 pm

Poslať od 12345 » Str Júl 14, 2010 11:18 pm

caute
ja som si ziadala o confirmation of permanent residence po 5 rokoch, zda sa mi, ze tam netrebalo presne datumy dovoleniek, podala som si to jun2009 a prislo mi to feb 2010 (ale datum bol dec 09, asi aby sa zmestili to 6mesacnej cakacej doby podla noriem). tu som velmi odcenila, ze som mala OP doma a ze nan mozem cestovat v ramci eu, kedze pas mi tam drzali po celu dobu. a za tuto ziadost sa neplati..

8.juna10 som si poziadla o obcianstvo, tu uz trebalo dat presne datumy pobytu mimo, niektore som si len odhadla, a uviedla som ich za posledny 6 rokov .. to pre istotu..ale treba davat pozor kedy to posles, v case ked im to pride, tak 5rokov (mozno pre nas EU pocitaju 6rokov) dozadu by si mala byt v UK a nie niekde na dovolenke mimo...
a tiez predtym treba si spravit life in the uk test, tu neodporucam pouzit ako ID vasu driving license ako som to spravila ja, lebo treba aj id pouzite pri teste poslat na home office spolu so ziadostou, tiez treba mat 2 referees, P 60 ( ak pracujes), zmluvy alebo listy od zamestnavalov..atd.. no ale tato ziadost uz bola velmi rychlo spracovana, asi uz maju viac ludi, a 22.06.10 mi prisiel list,ze mam sa prihlasit na citizenship ceremony, co budem mat na buduci tyzden..

a neviem ci ten slovensky zakon o dvojitom obcianstve zacne platit teraz 17.7, ale ak hej tak mam smolu bo som to aj tak nestihla o 4 dni..:(

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Štv Júl 15, 2010 7:35 am

Test mam urobeny uz niekolko rokov, robila som este prvu verziu. ID z testu si nepamatam, je dost mozne, ze som pouzivala stary pas na stare meno, takze im musi stacit novy. Pasy mam dva s platnostou viac ako 7 rokov. Pred par rokmi som uvazovala o podani ziadosti o ILR ako manzelka britskeho obcana, ale komu by sa chcelo minat viac ako 700 libier, ze. Kedze moja kariera je momentalne viazana na UK a Irsko, s vyhladom dalsich krajin, na Slovensko sa vracat urcite nebudem a o permit poziadam. Urobim to vsak az vtedy, ked budem mat par dni volna. Zatial som neziadala ani o EEA1.
Na dovolenke som bola mozno par dni v roku, ide mi iba o to, ze oni si to mozno vedia zistit, kedy to bolo, ja vsak nie. Neviem, ci to ma vplyv na ziadost, pokial tie terminy odhadnem. Predpokladam, ze ziadost o obcianstvo tak skoro nepodam a to hlavne preto, ze to nema momentalne ziadne vyhody. Takze budem asi vediet napisat tie datumy presne, ked pride na lamanie chleba.
Referees nie su problem, v mojom pripade su to desiatky ludi. Ziadost som si precitala, viem, ako sa vyplnuje a co musim dodat.
Vadi ti velmi, ze stratis slovenske obcianstvo (takisto neviem, ci ten zakon plati, nemam cas a naladu citat slovenske noviny a rozculovat sa nad novinkami z domoviny), ked si sa rozhodla byvat v UK? Na zivot v UK to asi nema vplyv...

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Štv Júl 15, 2010 1:44 pm

12345 píšeCOLONcaute
a neviem ci ten slovensky zakon o dvojitom obcianstve zacne platit teraz 17.7, ale ak hej tak mam smolu bo som to aj tak nestihla o 4 dni..:(
Neboj sa, ten slovensky zakon nebude dlho v platnosti, nastastie uz SNS nevladne a ti novi urcite budu mat dost rozumu (aspon to tak o sebe vyhlasuju) a co najskor ten zakon zrusia, resp. pozmenia. Takze si kludne chod slavnostne po UK obcianstvo, nic sa ti nestane. Ale pre istotu o tom zatial slovenskym uradom nehovor, lebo kym zakon nezmenia/nezrusia, museli by postupovat podla platneho zakona.
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

12345
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od 12345 » Štv Júl 15, 2010 6:56 pm

no ved asi ani neoznamim, aj tak sa nechystam na SR ..

a ten sk pas na zivot v uk mi netreba, ale stale mam pocit, ze do urcitych krajin je lepsie cestovat na slovensky pas ako na britsky..

12345
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od 12345 » Štv Júl 15, 2010 7:10 pm

a este doplnim pre tych, co si planuju ziadat o british,
podla toho papiera co mi poslali budu zmeny
citujem:
'
''Changes to the requirements for naturalization will commence in July 2011 under the banner of Earned Citizenship.

Transitional arrangements will come to effect in July 2011 which will enable all those with ILR on the date of commencement of Earned Citizenship in July 2011 to apply under the existing rules for naturalization until July 2013. For more info on Earned Citizenship pls refer to the Borders, Citizenship and Imigration Act 2009.''

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Štv Júl 15, 2010 8:59 pm

Do ktorych krajin je jednoduchsie cestovat so slovenskym pasom a preco? Mas nejake konkretne skusenosti?

12345
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od 12345 » Pia Júl 16, 2010 12:16 am

no briti uz nie su velmi milovani vo svete..
no moja predstava vzdy bola, ze na cestovanie do slovanskych krajin a middle east pouzijem radsej slovensky pas..to ak sa nahodov dake problemy vyskytnu alebo stretnem nejakeho tupca na colnici, tak zalezi aj na tom ako teba/tvoj pas/krajinu ludia tam vnimaju a ake su medzinarodne vztahy .. predsa len slovensko je menej zname a nenavidene v porovnani s UK

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Pia Júl 16, 2010 12:17 am

Nevztahuju sa tie zmeny, ktore spominas, prave na ziadatelov z krajin nepatriacich pod EU/EEA? Pretoze v tom pripade sa Slovakov netykaju.

(http://www.independent.co.uk/news/uk/ho ... 84920.html)
Naposledy upravil 2 dňa carfaxcat, celkovo upravené 0

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Pia Júl 16, 2010 12:21 am

Mozno je Slovensko menej zname, tym padom v ociach niektorych uradnikov mozno aj "more suspicious"?
Manzel si za svojich viac ako 60 rokov zivota nespomina na to, ze by mal niekde problem s cestovanim.

12345
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od 12345 » Pia Júl 16, 2010 6:53 pm

lucky man..moj uz mal problem aj na slovensku ;)

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Pia Júl 16, 2010 7:44 pm

Moj iba s predajcami a predstavitelmi cestovneho ruchu, ak ich tak mozem nazvat. Co sa tyka Slovenska, par ludi z UK sa vyjadrilo, ze by sa tam uz nikdy nevratili. Niektori obcania UK, ktori sa v UK narodili a ktorych rodicia prisli z Indie, sa stretli s otvorenym rasizmom uz na hraniciach. Ja som si podobne maniere na hraniciach vsimla voci dalsim cudzincom - doslova drze poznamky pracovnikov bezpecnostnej kontroly na adresu talianskej skupinky a podobne.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Pon Júl 19, 2010 10:52 am

carfaxcat píšeCOLONNiektori obcania UK, ktori sa v UK narodili a ktorych rodicia prisli z Indie, sa stretli s otvorenym rasizmom uz na hraniciach.
Presne toho som bol raz svedkom a ziral som s otvorenymi ustami na colnika, ktory povysenecky sikanoval azijskeho Brita, ktory bol v partii chalanov na stag doo. Nechapal som, ale mnohi na Slovensku to maju asi zakodovane v systeme, ze k cloveku co vizera ako Rom sa treba spravat takto.

jana1982
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 2
RegistrovanýCOLON Štv Jan 20, 2011 10:20 pm

Poslať od jana1982 » Štv Jan 20, 2011 10:56 pm

ahojte vsetci,

som tu nova a tak sa mi zda ze pisem kam nemam lebo ja nemam odpoved ale otazku.zijem v uk uz skoro 10 rokov.V 2003 som sa vydala za brita a poziadala som o trvaly pobyt ktory mi dali na dva roky a potom som mala poziadat o dalsich pat no kedze sme vstupili do unie nepotrebovala som to tak som to nechala.teraz chcem poziadat o trvaly pobyt na com mam narok lebo som vydata 7 rokov no len neviem ci moju ziadost ovplyvni to ze moje manzel pobera working tax,child tax,housin benefit a pred 2 rokomi bol i nezamestnany tak bral jobseekers.ja v mojom mene nemam nic no chela by som si byt ista predtym ako poziadam lebo to stoji £900 ktore ti nevratia.dakujem

jana1982
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 2
RegistrovanýCOLON Štv Jan 20, 2011 10:20 pm

Poslať od jana1982 » Štv Jan 20, 2011 10:58 pm

a este jedna otazocka.kolko hodin tyzdenne by som musela pracovat aby som po tych 12 mesiacoch mala narok na benefits prava ako eea national?

Pajo
Member
Member
PríspevkyCOLON 57
RegistrovanýCOLON Str Jan 19, 2005 12:08 am
BydliskoCOLON Leicester
CONTACTCOLON

Poslať od Pajo » Pon Jan 23, 2012 10:14 pm

Pokial si ziadam o Permanent Residence EEA3 dostanem aj Residence Card alebo si o nu musim poziadat zvlast EEA1 ?? Dakujem

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Str Júl 04, 2012 8:01 pm

Pajo, o residence card som nikdy nepoziadala, EEA3 som posielala bez EEA1.

Pridam par osobnych informacii na temu EEA3 formular:

Vyplneny som ho zaslala na uvedenu adresu v Liverpoole dna 23. maja tento rok, doruceny bol v priebehu 3 dni. K tomu som im pribalila za hrst dokumentov: P60tky za poslednych 6 rokov, dokumenty z WRS, najomne zmluvy, pas, potvrdenie o uspesnosti testu Life in the UK, dve pasove fotky atd.
Zatial mi ziadne potvrdenie nedoslo, dokonca ani informacia o tom, ze na tom pracuju takisto nebola poslana (a podla oficialnej stranky ani taketo potvrdenie neposielaju). Vsetko bolo odoslane doporucene a takisto mam predplatenu obalku na poslanie dokumentov... vsetky som si ich, samozrejme, pred poslanim okopirovala.
Ziadal niekto o trvaly pobyt v tomto roku a kolko trvalo spracovanie? Citala som viac for, niektori ziadatelia stale cakaju od februara. :(
Yawl adda goo deyn oigh street in Artlenock en ava look at that noo pep shop yent arf shaarp if yu dunt.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Pon Aug 06, 2012 7:38 pm

Maly update k tejto teme - vybavenie modrej karticky "Document Certifying Permanent Residence" v mojom pripade trvalo presne dva mesiace.

Presny zoznam dokumentov, ktore som posielala:

Vsetky najomne zmluvy za 5 rokov;
Potvrdenie vysledku testu Life in the UK;
WRS Registration Card + WRS Certificate(s);
vsetky P60/P45 za patrocne obdobie;
platny pas.
Yawl adda goo deyn oigh street in Artlenock en ava look at that noo pep shop yent arf shaarp if yu dunt.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Pon Jan 28, 2013 6:16 pm

Ak uvazujete o teste, vedzte, ze sa test ma opat zmenit. Termin je stanoveny na marec 2013 - podrobnosti tu: http://www.bbc.co.uk/news/uk-21221773

Osobne si myslim, ze nic strasne ten test nepredstavuje a precitanie si tenkej brozury (asi 100 stran) a zaklikanie odpovedi na par otazok je urcite jednoduchsia uloha ako v pripade ziadosti o slovenske obcianstvo a dokazovani jazykovych znalosti a vedomosti o krajine (citanie neznameho clanku z novin nahlas, napisanie jeho obsahu za 30 minut a diskusia/interview s trojclennou komisiou o rodine, geografii, historii atd). Test je dokonca vyzadovany bez vekoveho obmedzenia ziadatela.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Str Mar 06, 2013 11:52 pm

Nove poplatky platne od 6.4.2013:
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... 9-new-fees
Po novom sa bude platit aj za Document Certifying Permanent Residence 55 libier, poplatok za naturalizaciu bude 874 libier pre jednotlivca.

BUTTON_POST_REPLY