Redundancy / Prepustenie zo zamestnania

Výpovedná lehota, skúšobná lehota, benefity, pracovný čas, dovolenka, materská, zákonník práce...

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Redundancy / Prepustenie zo zamestnania

Poslať od Gina » Štv Apr 07, 2005 7:14 pm

Co je redundancy?
Redundacy = dismissal, teda prepustenie zo zamestnania.
Citujem z http://www.redundancyhelp.co.uk/what_is_redundancy.htm
The definition of redundancy covers 3 basic situations:-?
Where the employer ceases to carrying on business (other than involving a transfer of an undertaking) on a permanent or temporary basis;

Where the employer ceases business in the place where the employee is employed;

Where the employer's business no longer requires any employees or as many employees to do a particular kind of work (whether generally or in the place where the employee was employed).
Asi sa pytate, čo ta bláznivá Gina zasa vymýšľa. Prepustenie zo zamestnania z dôvodu nepotrebnosti / nadbytočnosti sa nestáva v UK, však? Veď UK je predsa vyspelá ekonomika, vysoká zamestnanosť, všade veľa prace, aj pre nás vychodoeurópanov. Nedajte sa zmýliť! Aj v UK prichádza k prepúšťaniu zamestnancov. V poslednej dobe práca v v niektorých odvetviach, (financie ,automobilový priemysel atd?) je zdrojom nespokoneho spánku mnohých. Prečo sa prepúšťa? Ekonomické faktory sú hlavným dôvodom. Outsourcing do krajín s mansimi labour cost (India, východná Európa) tej či onej firmy je v denných správach. Zmeny v operácii akejkoľvek firmy mnoho krát znamanaju redukciu zamestnancov. Ak k nejakej zmene dochádza, ešte to neznamená že zamestnanec je nepotrebný. Zamestnancova práca sa často pri zmene operacie firmy jednoducho zmení do takej formy, že už nezodpovedá pôvodnému kontraktu o zamestnaní. Vtedy sa buď obe strany dohodnú a súhlasia so zmenou v kontrakte, alebo zamestnavatel zamestnanca zo zamestnania prepusti. Samozrejme, všetko v rámci zákona.
Mate pravo na to aby ste dostali Notice of Redundancy a tiež redundancy payment (odstupne). V UK aj tu platí že zákonom je stanovený minimálny Statutory Redundancy Pay, a mate naň nárok ak ste v danom zamestnaní odpracovali minimálne dva roky nad vek 18 rokov. Výška sumy vyplateného SRD záleží od vášho veku, doby zamestnania a tiež výšky mzdy.

Citujem z: http://www.dti.gov.uk/er/redundancy/pay ... 808a.htm#1:
For each complete year of service between the ages of 18 and 21, you will receive half a week's pay. r of continuous service.
For each complete year of continuous service between the ages of 22 and 40,you will receive one week's pay.
For each complete year of continuous service between the ages of 41 and 65 you will receive 1½ weeks' pay.
However, if you are over 64, the total amount of the payment you receive will be reduced.
Nie je to veľa, však? Hlavne keď sa v takejto situácii ocitnete zo dna na deň.
Niektoré firmy sú dobrocinnejsie a ponúkajú vacsie redundancy packages, všetko záleží na company policy.

Primiešam niečo z osobného súdka: Ja som redundancy processom prešla pred necelým mesiacom. Aby sme si problematiku trosku skomplikovali, moja redundancy bola ešte aj voluntary, teda dobrovoľná - nemusela som odijst a ani firma mi zákonne nemusela vyplatiť odstupne. Práca pre nadnárodnú firmu sa ale vyplatila lebo mali veľmi príjemnú redundancy policy. Vysvetlím: Firma dostala od mesta (council)ponuku že odkúpi jednu z jej budov, samozrejme veľmi výhodnú. A nanešťastie to bola ta v ktorej bol aj môj job. Firma hľadala vhodne miesto kam naše joby premiestniť. S prihliadnutím na costs sa rozhodli pre miesto (dedinu) vzdialene o niekoľko desiatok mil. Tym sa samozrejme trochu zmenil aj môj job description. Vzdialenosť medzi starým a novým pracoviskom bola veľká a začali ťažkosti s dochadzanim, hlavne vynahradeným ceny cestovného a času naň stráveného. Firma sa zaviazala rozdiel v cene cestovného vyplatiť. O stratený čas sa nezaujímali. Dostali sme troj-mesacnu skušobnú dobu. Ak sa počas nej zamestnanec ktorého cesta do prace bola predlžená o hodinu denne rozhodol že toto nie je pre neho, mal možnosť zobrať voluntary redundancy. Môj denný commuting sa predlžil o 2 hodiny (originálne mi door to door trvalo 15 minúť). Nikto so zdravým rozumom by toto dlhodobo nezniesol. Tak som sa rozhodla že je time to go. Jedného pekeho popoludnia (posilnená vodkou-tonikom) som vošla do bossovej kancelárie s obálkou v ruke a podala som: Request to be Served with Redundancy Notice (kópiu môžem uverejniť ak je záujem). S tým ako som ho šokovala a on mňa s "you are one of people we wanted to keep", ako som sa nedala "kúpiť" a ako mi Human Resources zo života urobili posledný týždeň v praci peklo vás nudiť nebudem.
Skončilo to tak že toto vypisujem sediac v novej práci (nudím sa, business o ktorý sa budem starať je na ceste ku mne z Tokia), (door to door commuting @ 38 min a ani výhľad na Tower of London nie je zlý).

Viac info o tejto tematike na linkach ktore som dala. V pripade potreby nastudujte, mozeme prekonzultovat. :-).

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Pia Apr 08, 2005 1:15 pm

Gina, dobrý príspevok, vďaka.
Pocita sa to do nasej dohody? :-) Ja by som si za tuto namahu dala 3 clanky out of 50 needed.

monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 206
RegistrovanýCOLON Pon Nov 15, 2004 3:52 pm
BydliskoCOLON England

Re: Redundancy / Prepustenie zo zamestnania

Poslať od monika » Pon Apr 11, 2005 3:02 pm

Gina píšeCOLON
... (posilnená vodkou-tonikom) ...

Dobrý, časom overený a účinný liek :)
...", ako som sa nedala "kúpiť" a ako mi Human Resources zo života urobili posledný týždeň v praci peklo vás nudiť nebudem.
Málokto tak zaujímavo "nudí" a kľudne môžeš pokračovať.

Dadka
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 143
RegistrovanýCOLON Str Okt 06, 2004 5:15 pm

Poslať od Dadka » Uto Apr 12, 2005 4:26 pm

Len jedna otazocka Gina a ta vodka tonic funguje? Staci single alebo hned double? Ja davam zajtra svoju notice period a uz dnes je mi riadne blbo. Vsak to poznate- zaludok ako gumicka a stale sa chce na WC. Asi to je predtucha toho ze ma moja boska zajtra zabije alebo mi riadne zvysi money. Pre oboje uz je ale neskoro.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Uto Apr 12, 2005 6:25 pm

Len jedna otazocka Gina a ta vodka tonic funguje? Staci single alebo hned double?
Funguje, funguje! Minimalne ale double. Ja som v ten den dosla do prace s obalockou s tym ze ju dam bossovi hned rano - no nedosiel do officu. Cez obednajsiu prestavku sme (ako obycajne v piatok) sli do pubu a veruze napamatam kolko som si ich dala. Viem len jedno, bolo mi dost horuco ... :-).

Nic sa neboj, zvladnes to! Uz ti teraz nic nemozu - v hrsti ich drzis ty!

Vidim ze je nas tu viac takych co sme postihnuti so zavratnymi zivotnymi zmenami ... ci to bola nejaka stavka co sme naposledy v Stratforde uzatvorili?!
:-). Good luck!!

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Uto Apr 12, 2005 6:44 pm

Málokto tak zaujímavo "nudí" a kľudne môžeš pokračovať.
To cut a long story short: Jednoducho nechceli moju rezignaciu akceptovat, lebo vraj mali pre mna velke plany. Mne tie ich plany ale nezapadali do mojho vlastneho vyhladoveho podnikatelskeho planu. Ponukli mi 2 rozne pozicie spat v City, vyssi plat - ale ako pise Dadka - pri lamani chleba je uz neskoro. Nikdy nejdem cez proces hladania prace len preto aby som ostala u stareho zamestnavatela. Museli sme sa dohodnut.

Co sa tyka HR - interpretovali istu novo-zavedenu proceduru inac ako ja. Pri ich interpretacii by som prisla o GBP 400. Ich interpretacia bola podla mojho nazoru (a nozoru kolegov) zla. Slo o to ze sme nemali vysvetlene co sa stane ak vratime Season Ticket pred jeho expiraciou (z dovodu redundancy). Kto to pozna, vie ze refund of season ticket sa nerobi pro-rata ale "pro-kto vie ako". Jednoducho na tom stracas. Firma nam nevysvetlila co sa stane v takomto pripade (kto bude brat na seba stratu), aj ked sme sa ich na to pytali. Ked prislo k tomu ze moj season ticket bolo treba vratit, brali ma ako niekto kto "resigned". Ja som bola "made redundant", teda odisla nie z vlastnej vole (teoreticky). K tomu mnoho detailov...Natahovali sme sa o tom celu moju notice period (mesiac). Posledny tyzden bol velmi intenzivny (na moje nerovove vybuchy).
HR ale nakoniec pochopili ze nema zmysel sa zo mnou hadat, po tom ako som ponavstevovala vsetkych dolezitych ludi v ich kancelariach a poslala email s tym, ze pojdem aj cez sudy ak bude treba - teoria z anglickeho prava: ak je kontrakt v niecom nezrozumitelny, ide proti strane ktora takyto kontrakt zostavila - v tomto pripade firma. Ziaden sudca na svete (okrem Slovenska) by nerozhodol proti mne. Kedze som bola prva z firmy kto odchadzal pri horeuvedenych podmienkach, bola moja vyhra dolezita aj z dovodu usadenia precedentu, co sa mi podarilo. :-). Teraz moji byvali kolegovia velebia moju malickost - ale dost bolo samochvaly. :-).

BUTTON_POST_REPLY