co vsetko je potrebne zariadit pred odchodom do UK ?

Čo všetko je potrebné zariadiť na Slovensku pred odchodom do UK?

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
majkyyy
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 1
RegistrovanýCOLON Uto Okt 07, 2008 4:40 pm

co vsetko je potrebne zariadit pred odchodom do UK ?

Poslať od majkyyy » Uto Okt 07, 2008 9:24 pm

Zdravim, chcel by som niekolko rad ohladom veci, ktore treba zariadit este pred odchodom zo Slovenska. O niekolko dni koncim u slovenskeho zamestnavatela a koncom mesiaca odlietam do UK s tym, ze pracu si budem hladat az tam.

Zaujima ma hlavne ako to je so zdravotnym poistenim a euro zdravotnou kartou (EHIC). Samozrejme cital som niekolko prispevkov ohladom tychto veci, avsak vsetky uz su stare niekolko rokov. Co sa tyka spominanej euro zdravotnej karty, dopocul som sa, ze tato karta prestane mat platnost v okamihu ked si najdem job a ked sa zaradim do britskeho zdravotneho systemu, tj. zamestnavatel mi bude odvadzat poplatky na zdravotne poistenie v UK. Karta totiz neplati v pripadoch vykonavania pracovnej cinnosti v clenskych statoch EU. V tom pripade by som mal svoju slovensku EHIC poslat naspat do mojej zdravotnej poistovne na Slovensku a poziadat o novu v niektorej z anglickych zdr. poistovni? Ako je to vlastne s platenim zdravotneho poistenia v medziobdobi a po najdeni si prace v UK ?

Taktiez by som rad vedel ako to vlastne funguje so socialnym poistenim, ci je vobec povinne a ci si ho budem platit aj v UK, vlastne mam vobec riesit nieco ohladom socialneho poistenia ?

Vopred vdaka.

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Re: co vsetko je potrebne zariadit pred odchodom do UK ?

Poslať od kazisvet » Str Okt 08, 2008 2:47 pm

majkyyy píšeCOLONZaujima ma hlavne ako to je so zdravotnym poistenim a euro zdravotnou kartou (EHIC). Co sa tyka spominanej euro zdravotnej karty, dopocul som sa, ze tato karta prestane mat platnost v okamihu ked si najdem job a ked sa zaradim do britskeho zdravotneho systemu, tj. zamestnavatel mi bude odvadzat poplatky na zdravotne poistenie v UK. Karta totiz neplati v pripadoch vykonavania pracovnej cinnosti v clenskych statoch EU. V tom pripade by som mal svoju slovensku EHIC poslat naspat do mojej zdravotnej poistovne na Slovensku a poziadat o novu v niektorej z anglickych zdr. poistovni? Ako je to vlastne s platenim zdravotneho poistenia v medziobdobi a po najdeni si prace v UK ?

Taktiez by som rad vedel ako to vlastne funguje so socialnym poistenim, ci je vobec povinne a ci si ho budem platit aj v UK, vlastne mam vobec riesit nieco ohladom socialneho poistenia ?

Vopred vdaka.
So zdravotnym poisteni to je tak, ze na slovensku si zatial budes musiet platit zdravotne poistenie ako dobrovolne nezamestnany, nezabudni sa tak prihlasit v svojej zdravotnej poistovni. Ked si najdes legalnu pracu v UK, zamestnavatel ti bude plati NI, ktore zahrna zdravotne aj socialne poistenie. Vtedy sa odhlasis na slovensku a prestanes platit slovenske zdravotne poistenie. Zvycajne na to chu nejake potvrdenie, takze bud im ukazes pracovnu zmluvu, alebo ti zamestnavatel vystavi potvrdenie a to das slovenskej zdravotnej poistovni.

Co sa tyka socialneho poistenia, to nie si povinny na slovensku platit, je len na tebe ci si ho chces platit alebo nie. Ked budes mat robotu v UK, budes socialne poisteny (ale este slabsie ako na Slovensku), ale ked tam nebudes pracovat dostatocne dlho, aby si mal narok na UK dochodok, tak podla doterajsieho stavu to budes mat, ako keby si ani nebol poisteny. Pokial viem, na slovensku sa ti akurat zapocitaju roky poistenia v UK, ale vysku dochodku ti to nezvysi.

Podla smernic EU ma obcan niektoreho statu EU pracujuci v inom state EU platit len raz socialne a zdravotne poitenie, takze ak budes mat pracu v UK, tak by si mal platit len tam. Ale nezabudni o tom informovat nase poistovne, naozaj sa to zatil nemaju ako dozvediet.
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

BUTTON_POST_REPLY