Platba odvodov na SK počas práce v UK

Čo všetko je potrebné zariadiť na Slovensku pred odchodom do UK?

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
ssky
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 12
RegistrovanýCOLON Ned Júl 11, 2004 8:40 pm

Platba odvodov na SK počas práce v UK

Poslať od ssky » Ned Júl 11, 2004 10:16 pm

Prosim o radu ako si vybavit to aby som nemusel doma platit zakonne poistenie nakolko tu v uk legalne pracujem a plati dane a IN.Diky

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Ned Júl 11, 2004 11:07 pm

aby som nemusel doma platit zakonne poistenie
hm... a ja som si doteraz myslela ze fraza zakonne poistenie sa na SK pouzivala len pri poisteni za motorove vozidla... :-)))

Ale chapem o co ti ASI ide. Teda, ak sa pytas co robit aby si neplatil socialne a dochodkove poistenie na sk... je to jednoduche, jednoducho tam nic neplatis. :-). Ak by mali socialna ci zdravotna ci dochodkova poistovna problemy - preukazes sa tym ze pracujes v inej krajine EU kde platis aj svoje socialne odvody.
Ak nie si na sk odhlaseny z trvaleho pobytu, moze sa ti stat ze ta budu poistovne nahanat, resp. posielat na adresu tvoju trvaleho pobytu vyhrazne listy. Ak mas ale dostatocne doklady, ktorymi sa im preukazes, mali by ti dat pokoj. Pisem mali, lebo Sk je zazracna krajina. :-).

Tolko k tomu viem ja a nejako tak to aj praktizujem. Urcite ostatni dolozia co vedia oni.

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
RegistrovanýCOLON Ned Jún 20, 2004 2:09 pm
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Pon Júl 12, 2004 12:38 am

ssky,

je to na tebe aby si si vybavil vyradenie z evidencie z poistovni na Slovensku, inak by ti mohli nasit aj velke penale a darmo ze legalne pracujes v zahranici. Musis sa odhlasit bud sam, alebo nejaky rodinny prislusnik to moze urobit za teba si myslim, ako to bolo v mojom pripade. Ale nespoliehaj sa ze ked tu pracujes, automaticky nemusis platit poistovniam na Slovensku (iba ak sa odhlasis). Niekedy stacilo iba prehlasenie ze mas platene poistenie v zahranici(zdravotne, socialne...), teraz to musis vraj aj dokladovat?

lubo
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 373
RegistrovanýCOLON Str Apr 07, 2004 12:10 am
BydliskoCOLON SW1A 1AA
CONTACTCOLON

Poslať od lubo » Ned Júl 18, 2004 3:43 am

Dusan píšeCOLONAle nespoliehaj sa ze ked tu pracujes, automaticky nemusis platit poistovniam na Slovensku (iba ak sa odhlasis).
Presne tak, netreba sa na to len tak vykaslat. Podla mna to ale za tych usetrenych £7/mesacne nestoji. UK poistenie sice plati v celej EU ale su tam iste obmedzenia a papierovacky okolo, chytis slepe crevo na Vianoce alebo si zlomis nohu na lyzovacke a si po usi v problemoch...

Miriam
Member
Member
PríspevkyCOLON 65
RegistrovanýCOLON Pia Apr 30, 2004 5:27 pm
BydliskoCOLON St. Albans

Poslať od Miriam » Pon Júl 19, 2004 2:15 pm

Lubo,

ako si myslel tych usetrenych £7?

Ja som sa bola pred odchodom z SK osobne informovat v mojej zdravotnej poistovni (Dovera)- som im vysvetlila, ze do 30.6. za mna odvadza moj slovensky zamestnavatel a od 1.7. pracujem legalne v UK a ze co mam robit. Zaujimala ma tiez moznost si dobrovolne platit prispevky v SK, kedze tam pomerne casto cestujem (raz do mesiaca) a chcela som vyuzit niektorych svojich doterajsich lekarov. Mlady muz na priehradke mi povedal, ze uz nie je mozny dobrovolny prispevok, ze platit sa moze iba v jednej krajine EU a ked som sa pytala, ako to teda bude fungovat, tak mi povedal, ze sa mam po prichode prihlasit vo svojej novej poistovni (v akej to netusim, mne tento NHS system nie je uplne jasny) a ze si mam vypytat nejaky E106 formular (tusim), kde mi potvrdia, ze tam odvadzam prispevky a poslat to naspat na SK a SK poistovna mi vystavi nejaku specialnu EU karticku,takze ked budem potrebovat osetrenie na SK, mozem ju pouzit. Bohuzial som bola po prichode do UK zavalena a nemala som velmi cas zistovat veci okolo toho - takze ak ste niekto nieco podobne absolvovali - viete poradit? Alebo vasa poistovna v SK akceptovala dobrovolny prispevok? Diky za akekolvek info. (O socialnej poistovni inak netusim - moj zamestnavatel v SK povedal, ze on ma odhlasi a na informacnej linke EU, co funguje pod ministerstvom mi slecna po chvile vahania povedala, ze to je automaticke, ze ked budem platit inde, nemusim nikde nic nahlasovat - sa spolieham, ze to tak aj je.)

lubo
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 373
RegistrovanýCOLON Str Apr 07, 2004 12:10 am
BydliskoCOLON SW1A 1AA
CONTACTCOLON

Poslať od lubo » Pon Júl 19, 2004 2:39 pm

Ked som to ja vybavoval tak to bolo asi takto. Som poisteny vo vseobecnej zdravotnej. Prisiel som tam a povedal som, ze som nezamestnany a oni, ze ked sa zaregistrujem na urade prace, tak bude za mna platit stat. To som ale nespravil, lebo som chcel ist do zahranicia, tak mi povedali, ze si to musim platit sam. A odvtedy platim sialenych 420 korun mesacne, mam karticku poistenca a chodim normalne po lekaroch ako keby som zil na Slovensku. Ziadne papierovacky ani formulare. V poistovni ani nevedia, ze zijem v zahranici. Tie prispevky nie su dobrovolne, kazdy kto zije na Slovensku si to poistenie musi platit (alebo to za neho plati stat). Ked som sa bol opytat ci mi nieco treba platit v socialnej poistovni, tak mi povedali: "ste este mlady, to vaaam netreba."
8)

Miriam
Member
Member
PríspevkyCOLON 65
RegistrovanýCOLON Pia Apr 30, 2004 5:27 pm
BydliskoCOLON St. Albans

Poslať od Miriam » Uto Júl 20, 2004 1:55 pm

Bomo,

si poklad! Keby mi to takto vysvetlil aj ten uradnik v poistovni, asi by som teraz nevyzerala tak hlupo..:-)

Jedna vec mi aj tak este ale nesedi - ako dokazem, ze platim odvody/poistenie v inej krajine EU? Na to sluzi ten formular, ktory spominal ten uradnik? Kam sa vsak mam v UK obratit, aby mi niekto taky formular vystavil?

Dakujem.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Str Júl 21, 2004 10:04 am

bomo píšeCOLONFormulár E106 získaš v Británii od Pension Service
Tak ja neviem. V poistovni Dovera mi povedali, ze si mam od mojej UK poistovne vypytat formular E106, ktory mam v dvoch kopiach zaslat do Bratislavy. Kedze tu nie je system zdravotnych poistovni ako na Slovensku, napisal som na britske ministerstvo zdravotnictva, ktori ma nasmerovali na Pension Service v Newcastle, ako spomina Bomo. Napisal som teda na tento urad mail, kde som opisal moju situaciu a poziadal o formular E106. Toto mi odpisali:
Dear Jaroslav,

Thank you for contacting the Centre for Non-Residents.

Please be advised that the Certificate E106 is for people who work in
the UK but reside in another EC member state.

Therefore, the Certificate E106 is not the appropriate certificate. If
you require health care whilst you are abroad you should obtain
Certificate E111. This certificate can be obtained through any Post
Offices.

If you have any further queries for the Centre for Non-Residents,
please do not hesitate to contact us. Our office is open Monday -
Friday, 7.30am until 5.00pm.

Yours sincerely

Rosalyn Eltis
Centre for Non-Residents (Newcastle)
Fakt by ma zaujimalo, ci to uz niekto ma vybavene a ako presne postupoval.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Štv Júl 22, 2004 9:04 am

Ano, je to moj pripad, asi ma naozaj nepochopili. Formular mi neposlali. Podarilo sa niekomu z vas ziskat od nich ten formular E106GB?

sisonka
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 2
RegistrovanýCOLON Uto Aug 03, 2004 12:59 pm

zdravotne

Poslať od sisonka » Str Aug 11, 2004 4:09 pm

Ahojte,

tak ja sa este len chystam do UK, tak si tieto veci vybehavam este len tu.
Som poistenec VSZP - tetuska mi pred asi 2 tyzdnami povedala:
Ak odidete do UK vezmite si tlacivo E111, ktore Vam bude platit 1/2 roka, aby ste mohli mat nutnu zdravotnu starostlivost tam.
Ak chcete byt osetrena v pripade potreby na uzemi SR - oplati sa Vam mesacne platit 420 Sk zdravotne poistenie na Slovensku.
Ak budete pracovat v UK ziadajte si od nich (ona povedala od zamestnavatela) formular E106 (o ktorom tu pisete)- ale bohuzial nezabudla vsak dodat, ze vraj UK nejak nechce tieto formulare nasim obcanom vydavat, aj ked tam pracuju a aj ked sme uz vstupili do EU.
Naozaj povedala nechce. :( ?!

Irsko je vraj bez problemov-vyda Vam E106, ak ste najmenej 1/2 roka zamestnani v ich krajine.

Tak tiez som zvedava, ako to vlastne je, ma byt, ci vlastne este len bude?
Kedy?
Majte sa.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Str Aug 11, 2004 4:16 pm

Mail z Inland Revenue, ked som ziadal formular E106:
Please be advised that since the expansion of the EU, countries including Slovakia have incorrectly asked for Certificates E106. Certificate E106 will not unregister you from the health care of another EU member state. Your current employer may be able to provide proof that you are currently paying UK National Insurance contributions however, the entitlement to UK health care remains due to you being in the UK.
Z poistovne ma napokon odhlasli ked som im napisal mail, ze tu pracujem a ze im E106 nebudem moct poslat, lebo mi ho nevydaju. Odhlasili ma, chceli este vidiet moju pracovnu zmluvu, ale to im asi neposlem - nic ich do toho nie je, si myslim.

jaaroo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
RegistrovanýCOLON Uto Mar 22, 2005 10:43 am
BydliskoCOLON Banska Bystrica, SK
CONTACTCOLON

Co sa odvtedy zmenilo?

Poslať od jaaroo » Štv Mar 24, 2005 12:12 pm

Prosim Vas, zmenilo sa nieco v tejto oblasti odvtedy co bol pisany posledny prispevok?
Ako je to s tymi E106-tkami?
Vydavaju ich v UK? Da sa teda zo sdravot.poist. na SK odhlasit aj bez nich?
Ako sa potom postupuje pri potrebe osetrenia naspet doma na SK?
Da sa naspet prihlasit do zdravotky na SK?

Comu sa treba vyhnut? -za co hrozi penale?

BUTTON_POST_REPLY