Zdravotné poistenie - ak už máte pracovnú zmluvu v UK

Čo všetko je potrebné zariadiť na Slovensku pred odchodom do UK?

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
andrea
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 21
RegistrovanýCOLON Pon Aug 16, 2004 12:30 pm

Poslať od andrea » Štv Aug 26, 2004 6:42 pm

Kde by som mohla v UK zohnat formular E106? Inland Revenue mi nevie pomoct, moj zamestnavatel mi nevie pomoct....Pracujem a platim NI v Londyne. Dakujem

Miriam
Member
Member
PríspevkyCOLON 65
RegistrovanýCOLON Pia Apr 30, 2004 5:27 pm
BydliskoCOLON St. Albans

skusenost

Poslať od Miriam » Str Sep 01, 2004 2:47 pm

No ano,

keby to bolo take jednoduche, ze ano..:-)

Bolo som na par dni doma a rozhodla som sa zastavit v pobocke mojej zdravotnej poistovne (Dovera). Mala som zmluvu, vyplatne pasky a potvrdenie z Inland revenue, ze som bola na interview na NI number.
Pracovnicka, s ktorou som hovorila bola celkom mila, mala filik s roznymi materialmi a E106 z roznych krajin EU, ale bola neoblomna. Ak chcem mat narok na starostlivost v SK, tak musim dolozit E106. Ak nedolozim, tam mozem dolozit NI karticku, az ju budem mat (oni ju povazuju za ekvivalent nasej karticky poistenca) a poistovna ma tym padom odhlasi (to bol asi Jarov pripad) - takze to bude po byrokratickej stranke OK - ale karticku EU nevyda a NAROK na osetrenie v Sk NEMAM - budem brana za cudzinca, ked pridem na Sk a budem si musiet bud osetrenie zaplatit, ale fungovat na formulari E111 ako bezny anglican. Taktiez sme si podebatili, ze ani komercne poistenie ma nezachrani, kedze ako obcan Sk sa na mna komercne poistka, ci uz vydava v Uk alebo SK platit nebude. Zo zufalstva som navhrhla, ze by som si platila dobrovolny prispevok, ako to tu par ludi spominalo, ale len mi potvrdila, to co som vedela - podla zakona si mozem platit poistenie len v jednej krajine EU.

Bola celkom informovana, povedala, ze vie, ze britska strana robi problemy s vydavanim E106, pretoze tym padom britska strana musi preplacat vsetky vzniknute naklady za osetrenie a sama sa mi priznala, ze zatial nikto z Uk nedosiel z potvrdenou E106 a niektori ludia sa len odhlasili zaslanim NI karticky (kopie) alebo nejakych inych dokumentov - takze nikomu platiacemu v UK zatial narok na osetrenie v SK nezarucili. Podla nej mame trvat na vydani E106, lebo na to podla zakona mame pravo. Ukazovala mi E106 potvrdene z inych krajin EU - Nemecka, Rakuska, Talianska a co ja viem skade - a povedala, ze pokial vie, Uk je jedina krajina, ktora spekuluje s vydavanim E106.

Takze asi tak. Esteze do Vianoc sa na Sk nechystam - v kazdom pripade vsak napisem na Inland revenue, ci pod koho to patri a budem sa dost dorazne stazovat kym mi nenapisu nieco rozumne.

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
RegistrovanýCOLON Ned Jún 20, 2004 2:09 pm
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Str Sep 01, 2004 9:53 pm

Ja uz mam v tom hokej.... :(

Podla toho ako to vsetko citam, tak Slovaci zijuci v zahranici mozu mat 2 EU karticky poistenca ?? Jednu zo Slovenska, a druhu z krajiny kde pracujete.

Cize kazdy obcan s trvalym pobytom na Slovensku (cize vsetci co nemame "indefinite leave to remain" v pase) musi sa o5 nahlasit v Slovenskej poistovni(s formularom E106) a vypytat si EU karticku, aby dostali zdravotnu starostlivost v "plnom rozsahu" na Sovensku.
V prípade vycestovania do iných členských štátov na prechodnú dobu si musis ziadat EU karticku z krajiny kde pracujes.

Aky je rozdiel medzi zdravotnou starostlivostou v "plnom rozsahu" a "nevyhnutnou a nie iba neodkladnou" zdravotnou starostlivosťou.??????
Ide mi iba o to, ze co ziskas extra ked sa na Slovensku preukazes EU SK kartou alebo inou EU kartou. Ci stoji za to si ju vybavovat alebo nie.
Alebo o co lepsiu, lacnejsiu starostlivost moze dostat Slovak od cudzinca s EU kartickou? (Aku strarostlivost cudzinec nemoze dostat na Slovensku?) - neviem ci som sa dost zrozumitelne vyjadril.
(hlavne pre tych co ste uz odhlaseni zo zdravotnej poistovni na Slovensku- tym padom nepotrebujete ziaden E106, iba ak pre EUSk kartu-ak to bude vyhodnejsie). Pre tych co sa este len chcu odhlasit je tak-ci tak potrebny E106, no alebo tak ako Miriam spomenula- staci aj NI karta.

Moze mat clovek 2 trvale pobyty ? Teoreticky je to mozne, ked sa neodhlasim z mojho povodneho trvaleho pobytu na Slovensku a tu dostanem trvaly pobyt.
Je tu niekto taky ?

verim, ze zase som zase poniektorym zamotal hlavy, ze o co mi ide, nevadi, staci ked napisete, ja sa to pokusim vysvetlit inak :)

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Ned Sep 05, 2004 1:46 pm

Ja uz mam v tom hokej.... :(
Keby len hokej! :-)). Mala som pokoj v hlave kym som nezacala citat vsetky tieto prispevky! Zda sa ze nevyhovies ziadnej strane :-(. Mam tento problem rieseny po svojom, ale zacinam sa obavat ze v zlom. :-(. Aj ked spanok kvoli tomu stracat nebudem, rada by som zistila co je spravny postup.
,
Moze mat clovek 2 trvale pobyty ? Teoreticky je to mozne, ked sa neodhlasim z mojho povodneho trvaleho pobytu na Slovensku a tu dostanem trvaly pobyt.
Je tu niekto taky ?
V chaose aky momentalne funguje, moze. Krajiny si medzi sebou nevymienaju informacie a tak verim ze takych ludi je tu vela. Mam nielen 2 SK cestovne pasy :-) ale aj 2 trvale pobyty. :-). Co s toho vyplinie az to vyjde na povrh neviem, takze to nikomu neprezradte! :-). Riesim to tak ze v socialnej poistovni na SK vedia ze som v UK a kedze poistne mozem platit iba v jednej krajine, pri navrate na SK vraj bude stacit preukazat ze som si odvody platila (wage slips) - ale to bolo este pred vstupom do EU, takze GOD ONLY KNOWS. :-(
Alebo o co lepsiu, lacnejsiu starostlivost moze dostat Slovak od cudzinca s EU kartickou? (Aku strarostlivost cudzinec nemoze dostat na Slovensku?)
Podla mna ziaden rozdiel tam byt nemoze!

Nic, ukoncim to... nema zmyslel rozoberat to co momentalne nezmenim. VSETKYM VELA VELA VELA ZDRAVIA!!!

Wicanpe
Member
Member
PríspevkyCOLON 64
RegistrovanýCOLON Pia Sep 03, 2004 1:30 pm

Re: skusenost

Poslať od Wicanpe » Pon Sep 06, 2004 3:03 pm

bomo píšeCOLONNuž, niekto by si toto stanovisko slov. poisťovne mal vyžiadať na papieri v angličtine (že na SK vyžadujú E106) a otrepať im to v UK o hlavu. Kto sa na to podujme? :)
No, sice nemam stanovisko slovenskej zdravotnej poistovne v anglictine, ale zacala som sa dorazne stazovat v Newcastli aj na infostranke EU tak dufam, ze sa coskoro dockam nejakej jasnej odpovede.
I'll keep you informed!

Wicanpe
Member
Member
PríspevkyCOLON 64
RegistrovanýCOLON Pia Sep 03, 2004 1:30 pm

Poslať od Wicanpe » Pon Sep 13, 2004 2:39 pm

Odpoved z Inland Revenue:
The certificate E106 can only be sent under the following
circumstances:
1) Your United Kingdom employer sends you to work in another EC
country, and that employer applies to this department for a certificate
E101 to allow you to continue to pay UK National Insurance
contributions whilw working in the other country. In this case your
right to an E106 would depend on how long your work abroad would last.
or:
2) You return to live in Slovakia. In this case you may be entitled to
an E106 if you are not working there.
Odpoved od Signpost Service - EU legal experts:
A worker residing in the territory of a Member State other than the competent State, who satisfies the conditions of the legislation of the competent State for entitlement to benefits shall receive in the State in which he is resident:

(a) benefits in kind provided on behalf of the competent institution by the institution of the place of residence in accordance with the legislation admini! stered by that institution as though he were insured with it;

(b) cash benefits provided by the competent institution in accordance with the legislation which it administers. However, by agreement between the competent institution and the institution of the place of residence, such benefits may be provided by the latter institution on behalf of the former, in accordance with the legislation of the competent State.

This fact sheet from the Department of Works and Pensions explains the situation more fully, stating who would be entitled to this.

http://www.dwp.gov.uk/international/sa29/medical_06.asp

Unless you are a posted worker, one problem that might arise is that you may actually be considered as resident in the UK and thus as such you are not in fact residing in a country other than the competent country. This could mean that the E-106 is not relevant to you.
Z horeuvedeneho vyplyva, ze narok na formular E106 maju len vyslani ci cezhranicni pracovnici. Obcania inych krajin EU byvajuci a pracujuci v UK su zrejme britskym pravom povazovani za 'residents' bez ohladu na to, ci maju trvaly pobyt v inej krajine EU a teda za danych podmienok nemaju narok na E106.

Takze zostavaju 2 moznosti:
1) nadalej si samostatne platit zdravotne poistenie na Slovensku a nezmienovat sa o svojom poisteni v UK, alebo
2) zrusit svoje zdravotne poistenie na Slovensku predlozenim prislusnych dokladov o poisteni v UK.

Pekny den vsetkym!!!

kacka
Member
Member
PríspevkyCOLON 70
RegistrovanýCOLON Uto Apr 05, 2005 2:16 pm
BydliskoCOLON CR

Poslať od kacka » Štv Júl 07, 2005 12:54 pm

Takze zostavaju 2 moznosti:
1) nadalej si samostatne platit zdravotne poistenie na Slovensku a nezmienovat sa o svojom poisteni v UK, alebo
2) zrusit svoje zdravotne poistenie na Slovensku predlozenim prislusnych dokladov o poisteni v UK.
Moje pojistovna /OZP v CZ/ mi taktez nakukala, ze jim mam donest formular E106, kdyz budu pracovat v UK a budu u nich po tu dobu pojistena. A to i v pripade, ze se asi nebudu v prubehu prace v Uk domu skoro vubec vracet.
V nasledujicich prispevcich jsem se ale dozvedela, ze, ze je problem formular ziskat a taky ho vubec mit nemusim.
Protoze uz mam praci zajistenou, ptala jsem se sve zamestnavatelky, ktera obvolavala urady a pak mi poslala odpoved:
you do not need any special forms for health insurance here in Northern Ireland. You can register with the doctor here for free and hospital etc is free but we all pay for medicines.
All you need is a UK national insurance number.

Ma nekdo jine zkusenosti ?

BUTTON_POST_REPLY