Platby do sociálnej poisťovne na SK po odchode do UK

Čo všetko je potrebné zariadiť na Slovensku pred odchodom do UK?

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
lostboy
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7
RegistrovanýCOLON Str Máj 05, 2004 1:14 pm
BydliskoCOLON Michalovce

Platby do sociálnej poisťovne na SK po odchode do UK

Poslať od lostboy » Štv Máj 06, 2004 5:26 am

Ahoj všetci.

Nemá niekto skúsenosti čo so sociálnym poistením po ukončení zamestnania v SR a začatí v UK? Treba ich naďalej platiť? Koľko %? Nemôže ich odvádzať môj anglický zamestnávateľ?

Bomo---> O nemocenskom poistení na londyn.sk píšete, ale o sociálnom iba nadpis.

Poraďte prosím. Vopred ďakujem.

Tino.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Štv Máj 06, 2004 10:46 pm

Ak pracujes pre zamestnavatela v UK a odvadzas NI contribution, na sk ziadne socialne odvody odvadzat nemusis -> vsetko spojene s tym ze SK je clenom EU.
Dalsie pravidlo je ze ak nemas trvaly pobyt na sk, neexistuje aby po tebe socialna poistovna "isla" - ak ale na druhej strane trvaly pobyt na sk stale mas - mozu nastat problemy. :-( Vsetko spojene s tym ako uradnicky na sk tuzia po zdokladovani vsetkeho mozneho aj nemozneho... :-(

pista
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3
RegistrovanýCOLON Ned Mar 20, 2005 3:03 pm
BydliskoCOLON zatiaľ Bratislava ;-)
CONTACTCOLON

Re: Platby do sociálnej poisťovne na SK po odchode do UK

Poslať od pista » Pon Mar 21, 2005 6:36 pm

bomo píšeCOLONV druhom kole sa pokúšame zistiť, že ako to je v prípade medziobdobia, keď ešťe nemáte prácu v UK, ale zo Slovenska ste už odišli (a tým pádom ste na Slovensku evidovaný ako nezamestnaný)... Stay tuned, please.
Zajtra alebo pozajtra sa chystám do pobočky Sociálnej poisťovne v Bratislave zistiť, ako to teda je v prípade spomínaneho medziobdobia. Uvidíme, čo to teda bude.
Situácia dnes a vtedy, keď boli písané predošlé príspevky sa asi v mnohom nezmenila, no máme tu druhý pilier dôchodkového zabezpečenia, takže budem sa musieť popýtať aj v DDS.

jaaroo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
RegistrovanýCOLON Uto Mar 22, 2005 10:43 am
BydliskoCOLON Banska Bystrica, SK
CONTACTCOLON

Poslať od jaaroo » Uto Mar 22, 2005 12:05 pm

pista píšeCOLON
bomo píšeCOLONV druhom kole sa pokúšame zistiť, že ako to je v prípade medziobdobia, keď ešťe nemáte prácu v UK, ale zo Slovenska ste už odišli (a tým pádom ste na Slovensku evidovaný ako nezamestnaný)... Stay tuned, please.
Zajtra alebo pozajtra sa chystám do pobočky Sociálnej poisťovne v Bratislave zistiť, ako to teda je v prípade spomínaneho medziobdobia. Uvidíme, čo to teda bude.
Situácia dnes a vtedy, keď boli písané predošlé príspevky sa asi v mnohom nezmenila, no máme tu druhý pilier dôchodkového zabezpečenia, takže budem sa musieť popýtať aj v DDS.
Super! Prave na to cakam... tiez som bol 21.3.05 v PB zistovat zrovna tieto veci, lebo 27.4. idem do UK, ale hladat si pracu budem sam.
Priznam sa... ze na to medziobdobie som moc nemyslel. Pracovnicka NUP mi ale povedala, ze nebudem na NUP evidovany ako nezamestnany a ani odvody do soc.poist ani nemocenskej nebudem platit. Dokonca ani ako dobrovolne nezamestnany nebudem evidovany.

A este v suvislosti s duochodkom (pre zapocet odpracovanych rokov) a odvodmi do socialnej poistovne podla najnovsich info (od pracovnicky soc.poist.) po vstupe do EU.. pred odchodom do UK netreba VOBEC NIC vybavovat, len pri prichode naspet na SK treba dolozit pracovne zmluvy z UK a doklady o tamojsich odvodoch (ktore by mali byt na vypl.paskach) -tieto veci sa potom spetne uznaju a prepocitaju do nasho systemu. Ich sumar vsak musi byt 1 rok (poskladany aj z malych niekolko mesacnych akcii) -ale potom sa opravila, ze dokonca staci aj pol roka.
Dokonca pri viac ako 1 roku prac.pobytu v UK vraj vznika narok na duochodok aj z UK (ale.. ten 1 rok sa mi osobne nepozdava. Niekde som pocul, ze je to az po 3-4 rokoch. Alebo to je nieco ine?)

pista
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3
CONTACTCOLON

Poslať od pista » Štv Mar 24, 2005 8:25 am

jaaroo píšeCOLON pred odchodom do UK netreba VOBEC NIC vybavovat...
Takže, bol som v tej Soc. poisťovni a zistil som to, čo píše jaaroo vyššie. ALE! Pokiaľ ste zapojení do druhého piliera dôchodkového systému, MUSÍTE si dobrovoľne prispievať na svoj dôchodok v tomto "medziobdobí", teda po skončeni pracovného pomeru na SK a pred začatím pomeru v UK. Mesačne to činí asi 1900Sk. Pokiaľ si už v UK prácu nájdete, automaticky sa vám z platu vytvára dôchodok (tak ako na SK). Po skončení pracovného pomeru v UK treba priniesť potvrdenie od tamojšieho zamestnávateľa pre slovenskú Soc. poisťovnu kvôli započítaniu odpracovaného času (v UK) do dôchodku.
A ešte infolinka Soc. poisťovne: 0800 123 123

jaaroo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
RegistrovanýCOLON Uto Mar 22, 2005 10:43 am
BydliskoCOLON Banska Bystrica, SK
CONTACTCOLON

Poslať od jaaroo » Štv Mar 24, 2005 9:40 am

pista píšeCOLON MUSÍTE si dobrovoľne prispievať na svoj dôchodok v tomto "medziobdobí", teda po skončeni pracovného pomeru na SK a pred začatím pomeru v UK. Mesačne to činí asi 1900Sk.
treba to nahlasit priamo do DSS? akym sposobom prebieha spominana platba do DSS? akym sposobom a na zaklade coho z UK zastavim tieto platby (ak predpokladam, ze by sa zrejme jednalo o trvaly prikaz z uctu v banke na ucet DSS)
pista píšeCOLON Pokiaľ si už v UK prácu nájdete, automaticky sa vám z platu vytvára dôchodok (tak ako na SK).
je z tych odvodov potom cast posielana do DSS na SK? (kedze spominane vlastne priame platby do DSS by sa zastavili?)

pista
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3
CONTACTCOLON

Credit Suisse

Poslať od pista » Štv Mar 24, 2005 9:41 am

Jaaroo, predchvíľou som volal priamo do Credit Suisse, keďže aj ja mám druhý pilier u nich. Tetuška na infolinke mi povedala, ako ty vravíš, že platby k nim budú pozastavené až dovtedy, pokiaľ sa nevrátim na Slovensko a nebudem mať zamestanie zase tu. Pokiaľ ale chcem, môžem si na svoj dôchodok u nich dobrovoľne prispievať, presná suma je 1869Sk mesačne. V tomto prípade treba skošiť do Soc. poisťovňe a zahlásiť sa ako dobrovoľne prispievajúca osoba.
Ako vravíš, asi v tom majú pekný hokej. Toto sa týka aj zdravotného poistenia, pretože teraz, pokiaľ si nezamestnaný, normálne či dobrovoľne, platí za teba odvody štát. V júli sa toto má zase meniť, no nikto nevie, ako. To sú slová pracovníčky Všobecnej zdrav. poisťovne zo včera.

Takže ja to asi urobím nasledovne:
1. Podám výpoveď u súčasného zamestnávateľa
2. Skočím do Všeob. zdrav. poisťovne zistiť, čo nového
3. Vycestujem a skúsim si nájsť prácu
4. Pred návratom na Slovensko si vyžiadam od UK zamestnávateľa doklad o odpracovanej dobe (poprípade od tamojšej soc. poisťovne)
5. Po príchode na Slovensko a nájdení si zamestnania budem pokračovať v sporení do druhého piliera v DDS.

Ak niečo chýba, oprav ma, prosím.

nintendo
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3
RegistrovanýCOLON Ned Mar 06, 2005 1:27 am
CONTACTCOLON

Platby DSS + pár poznámok

Poslať od nintendo » Pia Mar 25, 2005 5:26 pm

1. Medziobdobie:
Pokiaľ nemáte prácu (ste nezamestnaní) ani v SK ani UK, odvody sociálke platiť nemusíte, iba ak by ste sa stali "dobrovoľne poistenou osobou", v tomto prípade si určíte sami výšku vymeriavacieho základu a platíte príslušné percentá, viď.:

http://www.socpoist.sk/index/podstranka ... h=&lang=sk

2 Platby v medziobdobí, ak ste zapojení do II. piliera:
Motivácia: Nový systém dôchodkového zabezpečenia priniesol možnosť dobrovoľne sa zapojiť do jej tzv. II. piliera. Pre tých čo ste v UK a netrápi Vás to, vedzte, že zapojiť sa môžete najneskôr do 30.6.2006. Po tomto termíne to už nebude možné! (tzn. ostanete len v prvom pilieri a keď by ste sa raz vrátili na dôchodok na SK, štát určí aký dôchodok dostanete)
Ak vstúpite do II. piliera, máte väčšie možnosti rozhodovania čo s peniazmi na Vašom dôchodkovom účte. Vstup však zrejme nemá zmysel, ak chcete ostať trvalo vonku a platiť odvody v UK, tzn. že na Vašom dôchodkovom účte v SK bude 0.

Ak ste nezamestnaní a dobrovoľne poistení, má to význam kvôli započítaniu obdobia pre výpočet výšky dôchodku. Nemusíte to platiť je to dobrovoľné, teda " ... keď na to nemáš a sa flákaš, budeš mať nižší dôchodok".

Keď sa rozhodnete vstúpiť do II. piliera, jednoducho len podpíšete zmluvu s DSS a je to skoro vybavená vec (na SK to teraz fičí jedna radosť), až na to, že zmluva sa zneplatní, ak nenabehnú peniažky tuším do 6mesiacov (kvôli tomu, aby neuzatvárali priatelia černejšej pleti viacero zmlúv za provízie). Práve preto sa treba prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba do sociálky a teoreticky stačí poslať odvody za jeden mesiac (lepšie za dva, alebo ak chcete, aj počas celého "medziobdobia") a overiť si v DSS, že dostali od Vás peniaze a pripísali ich Vám na dôchodkový účet = ste ich klient. Potom môžete platby prerušiť (ste akoby nezamestnaný alebo preč). Keď sa o 10 rokov vrátite a rozbehnete biznis v SK ;-) môžete v sporení na Váš dôchodkový účet pokračovať.

Priamo do DSS žiadne peniaze neposielate (netreba mať na to, žiadny trvalý príkaz v banke, ako písal jaaroo), peniaze posiela za Vás DSS-ke Sociálna poisťovňa práve z tých odvodov, ktoré do nej zaplatíte (presne 9% z vymeriavacieho základu, resp. polovicu toho, čo si sporíte na dôchodok), čiže zastavením platieb do sociálky a platením odvodov v UK máte po starostiach. Doporučujem ale tých pár platieb do sociálky poslať a naozaj si aj v DSS overiť, že je všetko OK (aby ste neboli potom prekvapení, ... ťažko povedať, kto tam má väčší bordel).

Samozrejme, pri odvodoch platených v UK sa žiadna časť z nich nepreposiela DSS-ke do SK, to si neviem predstaviť ako by to fungovalo 8-) Ale nikto Vám nebráni vstúpiť do II. piliera v UK (ak tam niečo také je) a sporiť si tam, keď príde správny čas, peniaze vybrať a prísť s nimi na SK a investovať ;-) Z tej ostatnej časti by sa zrejme vypočítal nejaký dôchodok, do toho už nevidím, ...či by sa potom poberal aj SK aj UK dôchodok neviem, ... to je ešte ďaleko.

BUTTON_POST_REPLY