Fórum stránok www.londyn.sk

Diskusia o všetkom, čo súvisí s Veľkou Britániou (práca, štúdium, ubytovanie...)

Skočiť na obsah

Reklama

Danove priznanie na Slovensku

Banky, bankové účty, presun financií na SK, otvorenie účtu v UK banke...

Moderátori: Gina, jaro, Moderatori

Danove priznanie na Slovensku

Poslaťod Sesto » Pon Jan 24, 2005 11:41 pm

Ahojte.
Dozvedel som sa, ze od tohto roku je potrebne na Slovensku, pokial ste mali dvoch zamestnavatelov za rok 2004, podat do marca danove priznanie. Vraj sa to netyka tych, ktori mali len jedneho zamestnavatela, ale len tych, ktori mali dvoch alebo viacerych. Napriklad ja som do augusta robil na Slovensku a od augusta v GB, takze sa to na mna vztahuje. Potreboval by som poradit, ako si mam vlastne od zamestnavatela pytat potvrdenie o zdanitelnej mzde- ci na to existuje nejake specialne tlacivo, a ak ak nie, co by to malo obsahovat. Vdaka.
Sesto
Reader
Reader

Advertisement

Poslaťod Sesto » Uto Jan 25, 2005 8:37 pm

Vdaka, pozrel som si to, ale nie je tam to, co potrebujem vediet. Mna zaujima prave ta druha cast otazky- co si mam od zamestnavatela pytat? Existuje na to priamo nejake tlacivo, alebo staci ked mi vypise len nejake potvrdenie? Existuje anglicky termin pre "potvrdenie o zdanitelnej mzde"? Danove priznanie som este nepodaval nikdy, ani na Slovensku, ani v GB, tak mam z toho trochu zmatok... Dik.[/quote]
Sesto
Reader
Reader

Poslaťod Sesto » Štv Jan 27, 2005 9:59 pm

Myslim, ze som sa neodhlasoval, takze to priznanie musim podat. Je mi to uz vcelku jasne, len v tej teme, co si dal vyssie, sa spominalo, ze minuly rok sa dalo to priznanie predlzit o sest mesiacov-nevies ci je to tak aj teraz? V auguste sa chcem vratit na Slovensko, tak by som to stihol, a usetril by som si kopec vybavovaciek... Dik.
Sesto
Reader
Reader

info

Poslaťod Miriam » Str Feb 02, 2005 10:49 pm

Sesto,

bola som minuly tyzden na Slovensku a stretla som sa aj s danovou poradkynou, ktora taketo zalezitosti momentalne riesi. Ako prve si idem aj ja podat ziadost o odklad - nie je to problem, ak uvedies, ze mas prijem zo zahranicia, mal by to byt prijatelny dovod. Inak to nie je uplne tak jednoduche, ako sa to zda, vypada to tak, ze UK prijem do SK priznania uviest musim, pravdepodobne ho vsak nemusim danit, kedze uz je zdaneny tu. Ako prve sa vsak chcem zastavit na danovom urade a nechat si potvrdit presny datum pre danovy domicile (a ci vobec) - vraj od toho sa bude odrazat potom co si musim a nemusim uviest do SK danoveho priznania. Akonahle budem vediet viac, tak sa tu ozvem.
Miriam
Member
Member

Danove priznanie na Slovensku pre "smrtelnikov"

Poslaťod MIhal » Ned Nov 13, 2005 3:53 pm

Zdravim Vsetkych,
v prvom rade by som chcel povedat, ze som si precital vsetky prispevky o danovom priznani na SR. Zabite ma, ale nerozumiem tomu -vobec.
Som legalne zamestnany (platim dane a odvody) 3 roky v UK (nie na zivnost, ani som zivnost nikdy nemal ani v UK ani v SR).
Otazka je ci mam podat danove priznanie (neviem ci existuje vyraz "informativne danove priznanie") na Slovensku?
Taktiez som pochopil, ze dan z primu na Slovensku neplatim pretoze UK a SR maju dohodu aby nedochadzalo k dvojitemu zdaneniu. ALE niekto spravne poznamenal ze dan na Slovenku je nizsia cca 3% z rocneho prijmu moze robit zaujmavu ciastku.
Ma s tym niekto skusenost? Stoji za to vyziadat dane v UK a zaplatit ich na Slovensku? Nie je to komplikovane?
Vopred dakujem za reakcie.
Mihal
MIhal
Guest
Guest

Poslaťod Gina » Ned Nov 13, 2005 6:37 pm

ALE niekto spravne poznamenal ze dan na Slovenku je nizsia cca 3% z rocneho prijmu moze robit zaujmavu ciastku.
Ma s tym niekto skusenost? Stoji za to vyziadat dane v UK a zaplatit ich na Slovensku?

Ty si riadny prefikanec kolega! A co by si este nechcel?
Takto sa to neda zlato moje - jednoducho platis dane tu a na SK uz nie. O tom ta cela dohoda ohladom dvojiteho zdanovania je. Myslis ze slovensky poslanci su idioti?
Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska

Poslaťod Marlowe » Ned Nov 13, 2005 10:45 pm

Myslis ze slovensky poslanci su idioti?
ANO - Gina netvrd mi, ze Ty mas o nasich poslancoch vyssiu mienku ;-)

Ale v ostatnom mas samozrejme pravdu.
Marlowe
Addicted Consultant
Addicted Consultant

Poslaťod MIhal » Pon Nov 14, 2005 8:08 pm

Dik za reakcie.
V prvom rada musim potvrdit ze si naozaj myslim ze nasi poslanci su Idioti o tych co si to nemyslim si myslim nieco horsie ...
Takze mam podat informativne danove priznanie alebo nie?
No musim priznat ze ja mam tech. vzdelanie cize nad celym "problemom" aj uvazujem takym sposobom:
1.Uz teraz mam sancu si vyziadat dane, ANO alebo NIE. Myslim ze ano vyplni sa nejaky formular a vratia mi to. Nanestastie ak je prijem nad nejaku hranicu min. mzdy nevratia mi vsetko.
2.Nasledne mam moznost priznat prijem na slovenku a zaplatit dan tam. Ako pisem mam "moznost" ak nezaplatim myslim ze premlcacia doba je 3 roky.

ALe teoreticky to funguje a mohlo by to byt legalne.
Co vy na to?
Pekny den,
M.
MIhal
Guest
Guest

Poslaťod Gina » Pon Nov 14, 2005 10:22 pm

Dik za reakcie.
V prvom rada musim potvrdit ze si naozaj myslim ze nasi poslanci su Idioti o tych co si to nemyslim si myslim nieco horsie ...
Takze mam podat informativne danove priznanie alebo nie?
No musim priznat ze ja mam tech. vzdelanie cize nad celym "problemom" aj uvazujem takym sposobom:
1.Uz teraz mam sancu si vyziadat dane, ANO alebo NIE. Myslim ze ano vyplni sa nejaky formular a vratia mi to. Nanestastie ak je prijem nad nejaku hranicu min. mzdy nevratia mi vsetko.
2.Nasledne mam moznost priznat prijem na slovenku a zaplatit dan tam. Ako pisem mam "moznost" ak nezaplatim myslim ze premlcacia doba je 3 roky.

ALe teoreticky to funguje a mohlo by to byt legalne.
Co vy na to?
Pekny den,
M.

Ok, lets sort this out once and for all!

1. Ziadat o navratenie dani mozes - ALE IBA O TIE KTORE SI PREPLATIL. ZIADAT O VSETKY DANE KTORE SI V UK ZAPLATIL NEMOZES! KDE STE TO PRAPANA VSETCI ZOBRALI, ZE VAM INLAND REVENUE LEN TAK NIECO DA??? Uz si pocul ze smrti a daniam sa nevyhnes? Ak nie, get real!
2. Nemas tu moznost. Lebo dane platis v UK.

Nie je to legalne, teoreticky to nema zmysel lebo to takto nefunguje. Zakon hovori o zamedzeni zdvojiteho zdanenia, ale nedovoluje "nezdanenie" ci dufanie v premlcaciu dobu a uz vobec nie vyber krajiny ktora je danovo vhodnejsia.

ROZUMIEME SA, spekulanti???

Ziadne informativne danove priznanie podavat nemusis, ak boli vsetky tvoje prijmy iba v UK (co tvrdis). Sorry za farbu a krik, ale niekedy nedokazem pochopit "moralne" zmyslanie vlastnych krajanov.
Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska

Re: Danove priznanie na Slovensku pre "smrtelnikov"

Poslaťod jaro » Uto Nov 15, 2005 10:53 am

MIhal píše:dan na Slovenku je nizsia cca 3% z rocneho prijmu moze robit zaujmavu ciastku.

Mam pre teba lepsi tip - Monako:
"The state has no income tax for individuals."
;-)

Moj sedliacky rozum mi hovori, ze ak som si peniaze zarobil v UK, tak ich zdanim v UK. Ak som ich zarobil na SK, tak ich zdanim tam. Ostatne vnimam aj ja ako zbytocne spekulovanie.
jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking

riesenie

Poslaťod sidzej » Uto Nov 15, 2005 12:10 pm

Da sa to vsak vyriesit tak, ako to robia napr. nasi tenisti, ktori oficialne "byvaju" prave v Monaku. Svoje prijmy zarobene na turnajoch tak "zdanuju" tam :) Cize riesenie pre Mihala a jemu podobnym je:
Prestahujte sa do Monaka, ziskajte tam statut residenta, pracujte potom pre UK firmu ako monacki zivnostnici, s tym, ze vas budu vyplacat na zaklade kontraktu...:)

Alebo sa zmierte s tym, co pisala Gina, ze umriet a platit dane proste musime ;)
sidzej
Member of Moderators
Member of Moderators

Poslaťod MIhal » Uto Nov 15, 2005 10:21 pm

Mila Gina,
V MHD by som sa neodviezol na cierno od strachu ze ma niekto chyti, nie este aby som dane neplatil...
Ako som spominal ja som nad tym uvazoval teoreticky s technickym pristupom...
Ma to trhlinu ze tie dane v UK mi nevratia, tax refund je ako hovoris len nejaky preplatok... comu samozrejme ako smrtelnik nemozem rozumiet, ze platim viac ako by som mal???
TO je jedno dakujem za pripomienky, tak ako Bomo poznamenal budem cakat na dalsie zmeny v zakone.

M.
MIhal
Guest
Guest

Poslaťod pankac » Str Nov 16, 2005 11:14 am

bomo píše:Ty ako zamestnanec odvádzaš štátu mesačne tzv. preddavky na dane. Totiž, štát (UK či Slovensko) si od teba pýta daň z tvojho ročného príjmu. Ale počas roka ešte nikto (ani ty, ani štát, ani zamestnávateľ) nemôže vedieť, aký bude tvoj celkový ročný príjem. Preto sa tvoje odvody na daň každý mesiac svojim spôsobom len odhadujú (podľa aktuálnych daňových tabuliek pre príslušný rok). Samozrejme, zákony sú nastavené tak, aby si skôr daň preplatil ako naopak. Takže keď na konci daňového roka požiadaš o vyrovnanie dane (tak sa tomu hovorí na Slovensku, v UK je to Tax Refund), tak ti vo väčšine prípadov nejaké tie navyše zaplatené bubáky vrátia.

Len na doplnenie - preddavky na dan sa odvadzaju (alias PAYE system ("pay as you earn")) na zaklade tvojho danoveho kodu, o ktory tvoj zamestnavatel na zaciatku poziada Inland Revenue. Urad vyberie vhodny tax code na zaklade x faktorov (tvoj predchazdajuci prijem v danom roku (preto je dolezity formular P45 pre noveho zamestnavatela), vek, stav a pod.), a zamestnavatel podla neho vypocitava preddavky ktore na tvoj danovy ucet plati pocas roka. (ale stale sa bavime len o preddavkoch, konecna danova povinnost za dany rok je nieco ine).

bomo píše:Napríklad, ak by si podnikal, tak by si daň neodvádzal štátu mesačne systémom preddavkov, ale len raz ročne po skončení daňového roka na základe daňového priznania.

Vo vacsine pripadov, ale nie vzdy. Napr.nechvalne znamy predpis IR35 pre self-employed (aj LTD) moze znamenat (ak tvoj byznis spada pod IR35), ze musis pravidelne odvadzat PAYE (a este aj platit plne zamestnanecke soc.poistenie (NI)). A ak sa ta IR35 netyka a podnikas a mas vyssi prijem, tak aj tak byva zvykom si mensiu cast prijmu vyplacat ako plat (nie ako dividendy) a z toho potom treba platit PAYE.
pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant

Poslaťod josh » Str Nov 16, 2005 2:42 pm

Vo vacsine pripadov, ale nie vzdy. Napr.nechvalne znamy predpis IR35 pre self-employed (aj LTD) moze znamenat (ak tvoj byznis spada pod IR35), ze musis pravidelne odvadzat PAYE (a este aj platit plne zamestnanecke soc.poistenie (NI)). A ak sa ta IR35 netyka a podnikas a mas vyssi prijem, tak aj tak byva zvykom si mensiu cast prijmu vyplacat ako plat (nie ako dividendy) a z toho potom treba platit PAYE.

Ja by som len doplnil, ze ak pracujete v UK tak mate moznost vyuzit LTD company. Niektore robia assessment, ci vase zamestnanie spada pod IR35 alebo nie.

Ja vyuzivam jednu, ktora je v podstate je mimo formulara IR35 (samozrejme ma dohodu s Inland Revenue) a v podstate mi to prinasa to, ze platim smiesnu dan (vyuzivaju politiku tzv. claim your expenses - ubytovanie, stravovanie, atd.) a tym padom vam o dost zdvihnu vas NET INCOME.
josh
Guest
Guest

Poslaťod pankac » Str Nov 16, 2005 3:37 pm

josh píše:Ja by som len doplnil, ze ak pracujete v UK tak mate moznost vyuzit LTD company. Niektore robia assessment, ci vase zamestnanie spada pod IR35 alebo nie.

Ja vyuzivam jednu, ktora je v podstate je mimo formulara IR35 (samozrejme ma dohodu s Inland Revenue) a v podstate mi to prinasa to, ze platim smiesnu dan (vyuzivaju politiku tzv. claim your expenses - ubytovanie, stravovanie, atd.) a tym padom vam o dost zdvihnu vas NET INCOME.

Asi myslis tzv. umbrella companies pre contractorov? Otazka IR35 nema moc spolocneho s tym ci ides cez umbrella alebo si sole tradesman alebo LTD. Je to otazka konkretneho kontraktu. Ale v pripade, ze u danej umbrelly nejde o "composite schemu" (kde si defacto podielnik danej umbrella firmy a oni ti peniaze vyplacaju ako dividendy - ale toto je legalne len ak tvoj kontrakt je mimo IR35), tak si pred IR35 v bezpeci (a to bez ohladu na kontrakt), lebo potom ta tak ci tak beru ako PAYE zamestnanca, cize v podstate ako keby si spadal do IR35; takto funguje vacsina umbrella firiem pokial viem. Aj ked samozrejme na ruku dostanes menej ako cez composite (radovo okolo 60% oproti 70-80%).
A co sa tyka expenses, tie si mozes uplatnit aj v ramci umbrella firmy, ale je to len preto, ze umbrellas maju obvykle schvalene od IR to, ze mozu delegovat zodpovednost za expenses na zamestnanca. Cize plati, ze si mozes uplatnit len take expenses, ktore sa naozaj tykaju (wholy and exclusively :) tvojho kontraktu (bez ohladu na to, ci ti ich umbrella "schvalila"), proste platia tam tie iste predpisy ako pri vlastnej firme - takze pozor, lebo jedneho dna u teba moze zaklopat kontrola a pytat si vsetky ucty ;)
pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant

Vratenie dane

Poslaťod lair » Str Nov 16, 2005 7:01 pm

Mihal, ja som po dva roky poziadal o vratenie dane ( som tu uz takmer 6 rokov) lebo som bol vacsinu casu self employed a mam CIS kartu a dvakrat mi danovy urad vyplatil preplatok( cez 1.000 libier 2x)Pre istotu som to dal spracovat a vyplnit uctovnikovi.Bola to asi stvrtina z dani, ktoru som odviedol
lair
London Expert
London Expert

au-pair

Poslaťod jess » Pia Feb 24, 2006 9:12 pm

ahojte, podla toho co som tu citala, sa danove priznanie nevztahuje na au-pair, bo tie maju len vreckove? co ale ak tomu nahodou niekto nebude chciet verit, ze tu pracujeme ako au-pair?

dakujem
jess
Member
Member

Re: au-pair

Poslaťod xaxa » Pia Feb 24, 2006 9:36 pm

jess píše:ahojte, podla toho co som tu citala, sa danove priznanie nevztahuje na au-pair, bo tie maju len vreckove? co ale ak tomu nahodou niekto nebude chciet verit, ze tu pracujeme ako au-pair?

dakujem

Danove priznanie v UK sa nepodava a vreckove sa nezdanuje (do nejakej vysky), ale ako je to so slovenskym, tym by som si nebol taky isty. Radsej si to zisti.
xaxa
User Eater
User Eater

sorki

Poslaťod jess » Pia Feb 24, 2006 10:34 pm

sorki, som mala napisat, ze otazka sa vztahuje na Slovensko
jess
Member
Member

jess

Poslaťod jess » Pon Feb 27, 2006 10:12 am

dakujem, som si tiez tak myslela... len ma tak napadlo, ze co ak by nasi slovenski uradnici nahodou nechceli uverit, ze ja tu pracujem ako au-pair a evtl. mi dali pokutu, ze som nepodala danove priznanie?
jess
Member
Member

aha

Poslaťod jess » Pon Feb 27, 2006 9:05 pm

*dakujem

[ som si vydychla :-) ]
jess
Member
Member

Späť na Financie v UK

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť